اهمیت آموزش گوش برای نوازندگان موسیقی [تصویر]
  • 28 بهمن 1402

اهمیت آموزش گوش برای نوازندگان موسیقی

موسیقی یک زبان جهانی برای تسخیر احساسات و بهم نزدیک کردن مردم می باشد. مهارت های فنی و دانش نظری برای نوازندگان مهم است، تقویت گوش یکی از جنبه های نادیده گرفته توسعه موسیقی می باشد.تقویت گوش شامل تقویت توانایی تشخیص و درک عناصر موسیقی از طریق گوش، مانند زیر و بم، فواصل، آکوردها و ملودی ها است.

آموزش گوش نقش مهمی در حفظ و رونویسی موسیقی دارد. نوازندگان با گوش  های تقویت شده می  توانند بدون استفاده از نت آهنگ به دقت گوش دهند و تکثیر کنند. این توانایی در رونویسی موسیقی توسط گوش، کارنامه نوازندگان را افزایش می دهد و درک آن ها از ساختارهای موسیقی و جمله بندی را عمیق تر می کند.

 

اهمیت آموزش گوش در حفظ و رونویسی موسیقی :

آموزش گوش نقش بسزایی در حفظ و رونویسی موسیقی دارد. این توانایی در رونویسی موسیقی توسط گوش، کارنامه نوازندگان را افزایش می دهد و درک آن ها از ساختارهای موسیقی و جمله بندی را عمیق تر می کند.علاوه بر این، آموزش گوش به نوازندگان این امکان را می دهد که موسیقی را به طور موثرتری به خاطر بسپارند، اتکای آن ها به نت موسیقی در حین اجرا کاهش می یابد و ارتباط قوی تر با موسیقی ایجاد می شود.

اهمیت گوش موسیقی برای افراد عادی

داشتن گوش موسیقی و تقویت آن برای افرادی که در زمینه ی موسیقی فعالیت دارند، بسیار با اهمیت تر از داشتن این مهارت برای افراد عادی است که تنها به موسیقی گوش می دهند، اما ذکر این نکته لازم است که افراد عادی نیز با افزایش مهارت های شنیداری خود علاوه بر این که یکی از مهارت های بسیار عالی برای داشتن روابط اجتماعی صحیح و تأثیرگذار را کسب خواهند کرد، لحظات لذت بخش تری را نیز در زمان گوش دادن به موسیقی تجربه خواهند کرد، به همین دلیل داشتن گوش  موسیقی برای تمام افراد می تواند یک امتیاز عالی محسوب شود، مانند مطالعه ی تمامی مقالات هنری موجود در فروشگاه های اینترنتی که هم برای فعالان در زمینه  ی موسیقی بسیار مفید هستند و هم برای عموم افرادی که تمایل به افزایش اطلاعات خود در تمامی زمینه ها دارند.

راه های تقویت گوش موسیقی

برخی از راه هایی که برای تقویت گوش  موسیقی می توان از آن ها استفاده نمود، عبارت هستند از:

بهتر است برای اطمینان از سلامت کامل شنوایی به مراکزی که برای تست شنوایی وجود دارند، مراجعه شود تا پس از مطمئن شدن از سلامت کامل قدم های بعدی برای داشتن گوش موسیقی برداشته شود.

 

راه های تقویت گوش موسیقی

 

آگاهانه به صداهای اطراف گوش دادن و انجام تمرین های مختلف، اولین قدم بسیار مؤثر برای داشتن گوش موسیقی می باشد، تمرین هایی نظیر:

تفکیک صداهای زیر و بم

تفکیک تمامی صداها از یکدیگر: تفکیک صداهای انسان ها، حیوانات، وسایل و هر آنچه که شنیده می شوند از یکدیگر

در نظر گرفتن ریتم صداها و تند و کند بودن آن ها

توجه به شدت صداهاو آرام و بلند بودن آن ها

پیدا کردن منبع صدا، جهت آن

توجه دقیق به صدایی که در زمان نواختن موسیقی شنیده می شود، که این دقت باید درباره ی نکات زیر انجام گیرد:

  • صدای نت ها
  • زیر و بمی صداها
  • فواصل
  • آکوردها

کنار گذاشتن تیونر به مرور زمان: می توان کم کم استفاده از تیونر را کم و کم تر کرد و سرانجام آن را کنار گذاشت، تا گوش ها تنبل نشوند.

مراقبت از گوش

پس از آموزش و یادگیری، در صورتی که به دنبال پیشرفت هستید باید گوش های خود را تقویت کنید و اینکار نیازمند زمان و پشتکار می باشد. کسانی که گوش طلایی (گوش موسیقیایی) دارند در اصل مغزشان به راحتی می تواند دقیق ترین نت ها را تشخیص دهد.

البته در این بین مراقبت از گوش بسیار حائز اهمیت است و همین میزان اهمیت می تواند در زندگی روزمره موثر باشد. به عنوان مثال اگر میخواهید گوشی سالم و قوی داشته باشید، از استفاده ی مداوم هندزفری پرهیز کنید. حتما ماکزیمم حجم صدایی که در هندزفری شنیده می شود تا ۵۰% باشد؛ زیرا بیشتر از آن غشای داخلی گوش را ضخیم میکند و همین ضخیم شدن سبب می شود تا حس شنیداری کاهش یابد و گوش نتواند تمامی فرکانس ها را به خوبی تشخیص دهد.

گوش موسیقی و مزایای آن

از مزیت های داشتن گوش  موسیقی و تقویت آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان تر شدن درک مسائل مختلف در رابطه با موسیقی

نواختن ساز با تکیه بر توانایی و قدرت گوش های خود: نوازنده با اطمینان از گوش خود که نت ها را خوب متوجه می شود، ریزه کاری های موسیقی را درک می کند، قادر خواهد بود ساز خود را با اطمینان تر بنوازد و مطمئن باشد که آنچه از نواختن خود می شنود، به اصطلاح با او صادق است و همان چیزی است که واقعا وجود دارد، و به پشتوانه ی قدرت درک عالی گوش خود، اطمینان داشته باشد که اگر ذره ای در نوازندگی اشتباه کند، گوش او خطا را متوجه شده، کار او هر روز از روز پیش بی نقص تر خواهد شد و موسیقی گوشنوازی را برای مخاطبان ارائه خواهد داد.

 

گوش موسیقی و مزایای آن

 

آسان تر شدن بداهه نوازی برای نوازنده ها

کوک خواندن آوازها برای خوانندگان

بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل اعتماد کامل داشتن به گوش خود و این که آنچه نواخته می شود، دقیقا مطابق با موسیقی مد نظر نوازنده می باشد.

احساس لذت بیش تر از موسیقی، نوازندگی، خوانندگی و حتی احساس لذت در زمان گوش کردن به موسیقی

چرا نیاز به یادگیری آموزش شنوایی داریم؟

به طور کلی دو نوع نوازنده وجود دارند آنهایی که خودشان نواختن را به کمک شنوایی می آموزند و آنهایی که از طریق آموزش رسمی، نواختن را می آموزند.

در بلند مدت یادگیری نواختن به وسیله شنیدن و قبل از دریافت سایر انواع آموزش موسیقی برایتان تاثیر گذار خواهد بود.

آموزش شنوایی یک مهارت مستقل نیست. ارتباط نزدیکی با بداهه نوازی، نوازندگی و خوانندگی همزمان، به موقع نواختن و حتی نوشتن موسیقی مدنظرتان دارد.

تقویت گوشهایتان در این زمینه به طور طبیعی منجر به نواختن راحت و بدون استفاده از برگه موسیقی یا تبلچر خواهد شد.

آموزش شنوایی چیست؟

برخی از افراد، آموزش شنوایی را مفهومی کاملاً نظری می دانند که برای مطالعه نظری موسیقی انتزاعی به کار می رود و این امر مختص مراکز آموزشی موسیقی است. اما اینطور نیست بلکه آموزش شنوایی یکی از مهم ترین مهارت های عملی موسیقی است که باید کسب کنید!به طور خلاصه، آموزش شنوایی هنر تربیت گوش ها برای خدمت به نوازنده درونتان است. ما با این روش میان مفاهیمی همچون فواصل، کوردها، گام ها و ملودی ها ارتباط برقرار می کنیم تا به موسیقی مدنظرمان برسیم.

این امر مزایای زیادی برای نوازنده ها دارد که به آنها برای نواختن و خواندن هماهنگ، تقویت درک ریتم، نوشتن موسیقی مدنظرتان و غیره کمک می کند.این فرایند نیازی به فرایند رسمی ندارد بلکه با گوش کردن بیشتر حاصل می شود.

آموزش شنوایی به عنوان ابزاری ارزشمند در کسب دانش موسیقی نظری، درک عمیق تری از موسیقی را در اختیارتان قرار داده و شما را به نوازنده ای خلاق و دارای اعتماد به نفس تبدیل می کند. البته باعث صرفه جویی در وقت و زمان شما هم می شود.اگر می خواهید این کار را شروع کنید موضوعات مختلف در مورد آموزش شنوایی را بررسی کرده و گوشتان را برای نواختن طبیعی تقویت کنید!

 

جمع بندی

همان طورکه در مقاله بالا گفته شد گوش موسیقی به درک عمده و مسائل مربوط به صدا و موسیقی می باشد و شما می توانید با تمرین ها و نکته ها که در این مقاله برای شما توضیح دادیم تلاش کنید که گوش موسیقی تان را تقویت کنید و مهارت های  شنیداری خود را در موسیقی تقویت کنید.

 

آموزش شنوایی چیست؟

 

و به عالمه ای گسترده از الگوها و ساختار موسیقی دسترسی پیدا کنید. امیدواریم که اطلاعات لازم را در این باره از سایت دنیای سازها کسب کرده باشید.روش رسیدن به نوازندگی طبیعی یعنی توانایی نواختن حرفه ای، تأثیرگذار و نوشتن موسیقی که می شنوید تنها با آموزش شنوایی میسر می شود!

 

 
: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )