راهنمای خرید پیانو دیجیتال برای مبتدیان [تصویر]
  • 01 آذر 1401

راهنمای خرید پیانو دیجیتال برای مبتدیان

شروع در موسیقی مانند شروع در ورزش، مدرسه رفتن یا در واقع همان شروع هر چیز دیگری است.

برای شروع هر سفری، به تجهیزات، دستورالعمل‌ها، نکاتی در مورد آنچه که باید جستجو کنید و نکاتی در مورد مواردی که برای داشتن یک شروع موفق باید اجتناب کنید، نیاز دارید.

این مقاله در دنیای موسیقی شما را در مورد خرید و شناخت پیانو دیجیتال راهنمایی می‌کند و جنبه‌ها و ویژگی‌های پیانوهای دیجیتال را از طریق مثال‌ها و مهم‌تر از آن عکس ها نشان می‌دهد.

وقتی نوبت به پیانوهای دیجیتال می‌رسد، انتخاب‌های زیادی وجود دارد، برندهای پیانوی دیجیتال بسیار شناخته شده‌ای وجود دارند که آلات موسیقی عالی را ارائه می‌دهند، اما سوال این است که آیا آنها متمایز هستند و فقط از نظر ظاهری مشابه اند؟

 

پیانوهای دیجیتال در مقابل کیبورد، آیا یکسان هستند؟

 

برای اینکه واقعاً بفهمید چه ویژگی هایی در یک پیانوی دیجیتال به عنوان یک مبتدی واقعاً مهم است، درک تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد مهم است.

 85٪ احتمال وجود دارد که به عنوان یک مبتدی تفاوت واقعی بین این دو را ندانید، امروزه این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می شوند، با این حال، چند تفاوت وجود دارد که واقعاً مهم هستند.

 

کلیدها

پیانوهای دیجیتال با این ایده ساخته شده اند که یک پیانوفورته واقعی را تقلید کنند، از این رو 88 کلید معمولا بر روی آن ها وجود دارد. کلیدهای کیبورد این ویژگی اساسی را تقلید نمی کنند، برخی از صفحه کلیدها دارای 61 کلاویه و برخی دیگر 76 کلاویه هستند.

وزن

کلاویه های پیانوهای دیجیتال معمولاً سنگین هستند و مشابه یک پیانو دارای 88 کلید fully weighted میباشند. اما کلاویه های کیبوردها در مقایسه بسیار سبک هستند.

کارایی

پیانوهای دیجیتال می توانند حس پیانوهای واقعی را به تصویر بکشند. از سوی دیگر، کیبوردها نمایشی بسیار ساده از یک پیانو هستند.

 

درکل کیبوردها بسیار سرگرم کننده هستند، به خصوص زمانی که شروع به کار می کنید زیرا برای انجام عملکردهای فوق العاده متنوع برنامه ریزی شده اند. از سوی دیگر، پیانوهای دیجیتال عملکردهای کمتری را ارائه می دهند، اما به طور تخصصی عملکرد یک پیانوی واقعی را تقلید می کنند.

*توجه داشته باشید که این یک قانون کلی است، چند استثنا در این مورد وجود دارد.

 

88 کلید در مقابل 76 و 61، چه چیزی بهتر است؟

ما به طور خلاصه به این واقعیت پرداختیم که کیبوردها نسبت به پیانوی دیجیتال دارای کلیدهای کمتری هستند. همانطور که قبلاً گفته شد یک پیانو واقعی در مجموع دارای 88 کلید با وزن سنگین است، با این حال، امروزه می توان کیبوردهای بسیار ارزانی را خریداری کرد که به ناچار دارای 71 یا 61 کلید هستند. در تصویر زیر میتوانید تفاوت این ها را مشاهده کنید. 

 

آیا بودجه بسیار کمی دارید؟

سپس تهیه یک کیبورد با 61 یا حتی 76 کلید بسیار ارزان تر خواهد بود، زیرا قیمت آن کمتر از یک پیانوی 88 کلیدی است.

 

آیا می خواهید تکنیک و قدرت مناسب را از ابتدا توسعه دهید؟

اگر چنین است، یک پیانوی دیجیتال با 88 کلید وزنی بهترین است.

 

من شخصاً توصیه می کنم از همان ابتدا یک پیانوی دیجیتال با 88 کلید تهیه کنید، اما می دانم که این سازها گران تر از کیبوردها هستند.

 

پلیفونی یا قابلیت چند صدایی ایده آل

Polyphonyبه سادگی به عنوان تعداد نت هایی تعریف می شود که یک پیانوی دیجیتال می تواند یکی پس از دیگری بنوازد در حالی که صدای نت اول هنوز در حال پخش شدن است، این کار با نگه داشتن پدال ثابت انجام می شود.

زمانی که به دنبال خرید یک پیانوی دیجیتال هستید،Polyphony یک تغییر بزرگ در نواختن شما است، اگر پیانویی با مبلغ کم تهیه کنید، در عرض یک یا دو سال احتمالا نیاز به تعویض آن داشته باشید تا به راحتی تکنیک های خود را در قطعات پیچیده تر با حسی مشابه با یک پیانو آکوستیک پیاده سازی کنید.

به عنوان یک مبتدی احتمالاً در حال فکر کردن هستید "آیا میزان بیشتر پلیفونی مفید است؟"

همانطور که به عنوان یک نوازنده پیانو پیشرفت می کنید، برای اجرای حرفه ای به مقدار زیادی پلی فونی نیاز دارید.

 

 

 

این نمودار تعداد پلیفونی را نشان می دهد و آن را با رتبه بندی مرتبط می کند.خرید پیانوهای دیجیتال با نسبت پلیفونی بالاتر از 60 بسیار مهم است، این عدد فضای کافی را برای نواختن ایجاد می کند.

یک مثال خوب از یک پیانوی دیجیتال با مقدار پلی‌فونی 64،Yamaha p45 است. یک نمونه عالی از نسبت پلی‌فونی بالا، Yamaha p255، با مجموع 256 عدد است ، البته نمونه های مشابه در برندهای برتر دنیای مانند کورزویل – کاسیو – کرگ و غیره هم وجود دارد.

اگر کیبورد یا دیجیتال با نسبت پلی‌فونی کمتر از 64 خریداری می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که دیر یا زود از آن ساز پیشی بگیرید، به همین دلیل است که من پیانوهای دیجیتال با مقدار 64 به بالا را توصیه می‌کنم.

 

مکانیزم کلیدهای وزن دار

اگر تا به حال یک پیانوی گرند نواخته باشید، حتما متوجه شده اید که فشار دادن کلیدها آسان نیست، در واقع فشار مورد نیاز برای فشار دادن کلید بسته به موقعیت خاص کلید در امتداد صفحه کلید متفاوت است.

از این رو اصطلاح "پیانوی دیجیتال با کلاویه های سنگین" معروف است. این ویژگی مهم است زیرا حس پیانوی آکوستیک را به تصویر می کشد، این مکانیزم چیزی است که انگشتان یک نوازنده را تقویت می کند، به عنوان یک مبتدی، در نظر گرفتن یک پیانوی دیجیتال با این فناوری بسیار مهم است.

 

پیانوهای قابل حمل و ثابت

اولین چیزی که وقتی به یک پیانو فکر می کنیم وزن آن به ذهن می رسد، پیانوهای بزرگ معمولا مترادف وزن زیاد هستند، درست است؟

خوشبختانه، بیش از 20 سال است که پیانوهای دیجیتال به شکل تخصصی وجود دارند، این آلات موسیقی توانسته اند در طول سال ها با استفاده از فناوری های مدرن، وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. امکان خرید پیانوهای قابل حمل که برای جابجایی آسان ساخته شده اند نیز وجود دارد. به این پیانو های دیجیتال پورتابل گفته میشود که اصولا پایه و پدال آن به صورت جداگانه است. اما بدنه و پدال ها پس از نصب بر روی پیانوهای غیر پرتابل یا مبله به شکل ثابت قرار میگیرند و برای جا به جایی آنها باید اجزا را ابتدا جدا کنید.

 

ویژگی های نرم افزاری

ما به ویژگی‌های اساسی یک پیانو دیجیتال مانند چند صدایی و اکشن نگاهی ‌انداختیم، در این بخش قصد داریم به ویژگی‌های اضافی بپردازیم. برخی از ویژگی‌های پیانوهای دیجیتال برای کمک به شما در دوران یادگیری و تمرین های مبتدی طراحی شده‌ اند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

 

قابلیت ضبط

این یک ویژگی بسیار مهم است، همه پیانوهای دیجیتال مجهز به ضبط کننده روی برد نیستند! قابلیت ضبط به کاربران امکان می دهد تا نواختن خود را ضبط کرده و آن را پخش کنند. اگر یک معلم پیانو دارید، این قابلیت بسیار مفید است، زیرا او می تواند یک قطعه خاص را ضبط کند و از شما بخواهد بارها و بارها به آن گوش دهید.

 

صداها

صداهای پیش فرض داخل حافظه پیانو دیجیتال صداهای سازهایی مانند پیانو، گیتار، ارگ و غیره هستند. اگرچه داشتن پیانویی با بیش از 500 صدا برای رشد یک فرد حیاتی نیست، اما بسیار سرگرم کننده است، ویژگی خوبی است که شما را برای به کار گیری خلاقیت درونتان به چالش بکشد.

برخی از پیانو دیجیتال ها بیش از 100 صدا را ارائه می دهند در حالی که برخی دیگر 5 تا 10 صدا را ارائه می دهند، اگر پیانوی دیجیتال با انتخاب تعداد صدای بسیار پایین به شما ارائه می شود، مهم است که مطمئن شوید آن محصول بیش از 1 صدای پیانو داشته باشد.

 

مترونوم

این ابزار حتی مهمتر از قابلیت ضبط است. مترونوم دستگاهی است که زمان را با سرعتی انتخاب شده پخش میکند و بهترین ویژگی برای تمرین ریتم ها است. اگر پیانوی دیجیتال این ویژگی اولیه را ندارد، خرید یک دستگاه مترونوم مهم است.

امروزه عملکردهای زیادی وجود دارد، مانند ترنسپوز ، آکورد هوشمند، میکس صدا و غیره. با این حال، این سه مورد خاص که ما از آن عبور کردیم بسیار ضروری هستند، بهترین گزینه برای خرید یک پیانوی دیجیتال است که هر سه آنها را ارائه می دهد.

 

اهمیت و کاربرد پورت USB در پیانو دیجیتال

یکی از پورت هایی که پیانوهای دیجیتال به آن مجهز هستند پورت USB است. این پورت برای پیانوهای دیجیتال طراحی شده است تا به کامپیوتر متصل شوند ، تنها چیزی که برای اتصال این دو مورد نیاز است یک کابل AB USB است.

اتصال پیانو دیجیتال به یک کامپیوتر برای نواختن یا ضبط کردن خیلی میتواند جالب و کاربردی باشد! به لطف نرم افزار VST می توان به طور مجازی صداهای پیانو را افزایش داد، آهنگ را تغییر داد، لایه بندی پیشرفته انجام داد و موارد دیگر.

نکته اینجاست، فرض کنید یک پیانوی دیجیتال دارید که صفحه نمایش ال سی دی ندارد، با اتصال پیانو به کامپیوتر شما قادر خواهید بود آکوردهایی را که می نوازید را در همان زمان از طریق یک نرم افزار نمایش دهید.

 

*این تنها یکی از مزایای داشتن پیانوی دیجیتال با پورت USB است.

 

نتیجه گیری

در این راهنمای نحوه خرید پیانو دیجیتال برای مبتدیان، ما مهمترین ویژگی ها را برای تشخیص پیانوی مناسب به عنوان یک مبتدی بررسی کرده ایم، در مورد کلیدها، چند صدایی، اکشن چکشی صحبت کرده ایم. به خاطر داشته باشید که این دستورالعمل‌ها کلی هستند، بهترین راه برای دانستن اینکه آیا پیانوی دیجیتال برای شما خوب است یا نه، نواختن آن است.

زمانی که امکان نواختن یکی از آنها وجود ندارد، به دنبال نظرات بگردید، وب‌سایت هاو منابع متعددی هستند که هر کسی می‌تواند نظرات پیانوهای دیجیتال را بررسی کند. همچنین میتواند از افراد نوازنده و با تجربه مشورت بگیرید.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، اگر چنین است، لطفاً نظر دهید و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

: اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

کلاویه چیست؟ تعداد کلاویه های پیانو چند تا است؟
کلاویه چیست؟ تعداد کلاویه های پیانو چند تا است؟

پیانو یکی از سازهایی است که همه آن را دوست دارند. چه افرادی که نواختن با آن را می‌دانند و چه افرادی که شنونده موسیقی هستند، از شنیدن صدای این ساز سحرانگیز لذت می‌برند

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )