چگونگی اثربخشی موسیقی بر فعالیت های مختلف [تصویر]
  • 30 بهمن 1402

چگونگی اثربخشی موسیقی بر فعالیت های مختلف

در بحث اثربخشی موسیقی بر فعالیت های مختلف می توانیم به این نکته پی ببریم، زمانی که برای اولین بار آهنگی را پیدا می کنیم که با احساس یا خلق و خوی فعلی ما مطابقت داشته باشد، مؤثرترین ارتباط را با ما ایجاد می کند. در موسیقی درمانی، تنظیم بخش هیجانی اغلب مورد توجه قرار می گیرد. موسیقی می تواند بسیاری از احساسات آدمی را برانگیزد. شناخت خود و اینکه کدام موسیقی را با احساسات خود جفت می کنید، می تواند نقش موثری در بهبود و تقویت احساسات شما داشته باشد.

موسیقی چه تاثیری بر فعالیت های مختلف دارد؟

موسیقی و رقص بسیار بیشتر از فعالیت های سرگرم کننده دیگر برای افراد جذاب هستند

1. موسیقی و رقص مغز را درگیر می کند

افراد بالاخص کودکان چیزهای جدیدی مانند صداها، کلمات و الگوها را از طریق موسیقی یاد می گیرند و با رقص می توانند حرکات بدن خود را کشف و کنترل کنند. این فعالیت ها برای رشد و تحریک ارتباطات در مغز در حال رشد عالی هستند.

2. به پرورش مهارت های ارتباطی کمک می کند

گرد هم آوردن بچه ‌ها با آهنگ ‌ها، قافیه ‌ها و کنش ‌ها به آن‌ها اجازه می ‌دهد تا نحوه تعامل و ارتباط با دیگران را بیابند. آن‌ها مهارت های شنیداری و اجتماعی را توسعه می دهند که به آن‌ها اعتماد به نفس می دهد و آن‌ها را بهتر برای مدرسه آماده می کند.

3. موسیقی و رقص به افراد اجازه می دهد تا خود را آسان تر بیان کنند

خوشحال، عصبی، خسته؟ کدام حالت را دارید؟ درگیر شدن در فعالیت ‌های خلاقانه به افراد اجازه می ‌دهد تا احساسات خود را رها کرده و راحت تر حس درونی خود را بیان کنند. این یک فرصت فوق العاده برای افرادی است که هنوز نمی توانند افکار خود را در قالب کلمات بیان کنند.

4. به پرورش مهارت های فیزیکی کمک می کند

نوازندگان و رقصندگان جوان مهارت هایی مانند تعادل، کنترل و هماهنگی را یاد می گیرند. آواز خواندن و حرکت نیز ورزش هوازی خوبی است که با کاهش استرس، آمادگی جسمانی و سلامت کلی مرتبط است.

5. موسیقی و رقص به خلاقیت و تخیل کمک می کند

از آنجایی که افراد بالاخص کودکان به جای بازی فیزیکی، زمان بیشتری را جلوی صفحه نمایش می گذرانند، لذا موسیقی و رقص آن‌ها را تشویق می کند که کنجکاو باشند. این خروجی خلاقانه همچنین می‌تواند به آن‌ها فرصتی دهد تا از طریق هنر در مورد فرهنگ‌های دیگر بیاموزند.

موسیقی درمانی شامل گوش دادن، برقراری ارتباط و درک است. این روش محبوبی است که در موسسات آموزشی و سایر محیط‌های بالینی برای راحتی افراد استفاده می ‌شود. روانشناسان معتقدند که موسیقی درمانی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد، از درد گرفته تا از دست دادن شخصی، اختلالات توجه تا مسائل مربوط به رابطه. موسیقی درمانی راه حلی است که برای همه مناسب است. موسیقی درمانی پنج هدف مهم را دنبال می کند:

 

موسیقی و رقص به خلاقیت و تخیل کمک می کند

 

• تغییر توجه از مشکلات به راه حل ها

• ارائه یک ساختار ریتمیک برای آرامش و تنفس

• کمک به افراد برای تجسم تصاویر مثبت که باعث لذت و شادی می شود

• کمک به آن‌ها برای رسیدن به یک حالت آرامش عمیق

• تغییر خلق و خو

فعالیت ها و ابزارهای اثربخشی موسیقی چیست؟

اثربخشی موسیقی یک هنر درمانی بیانی است. چه در حال نوشتن یک آهنگ، گوش دادن به آن یا آواز خواندن باشید، موسیقی درمانی به هر شکلی نیاز به نوعی ارتباط و بیان دارد. موسیقی درمانی بیشتر تحت نظارت انجام می شود، جایی که درمانگر از ابزارهای تخصصی یا مکانیسم های دیگر برای اجرای موفقیت آمیز برنامه استفاده می کند.

به عنوان مثال، آلات موسیقی مانند گیتار یا پیانو از ابزارهای محبوب موسیقی درمانی هستند. برخی از اشکال موسیقی درمانی نیز شامل تصویرسازی هستند، که در آن درمانگر به آرامی فرد را راهنمایی می کند تا خود را در موقعیتی خوشایند تصور کند و موسیقی آرام بخش را برای ایجاد فضای مناسب برای آن پخش می کند. ابزارها و فعالیت های متعددی وجود دارد که موسیقی درمانگران از آن‌ها استفاده می کنند.

1. یک ساز موسیقی

افراد عاشق شنیدن بازی و آواز خواندن درمانگر خود هستند. داشتن گیتار، یوکلل، کیبورد یا چنگ برای روشن کردن جلسه بسیار عالی است. این یک احساس فوری از شادی به ارمغان می آورد و برای جوانان در موسیقی درمانی بسیار عالی عمل می کند.

2. یک سخنرانی موثر

پخش موسیقی روی یک بلندگوی خوب برای گروه درمانی ایده آل است. این امر باعث ایجاد حس راحتی می شود و افراد را تشویق می کند تا در فرآیندهای مختلف مشارکت کنند. علاوه بر این، به درمانگر کمک می کند تا مطمئن شود که برای همه قابل شنیدن است.

3. صفحه نمایش برای فعالیت های بصری

هنگامی که از تصاویر بصری برای همراهی با موسیقی استفاده می کنند، درمانگران اغلب یک تبلت یا دستگاه های دیگر را برای نمایش تصویر روی صفحه نگه می دارند. علاوه بر درگیر نگه داشتن افراد در طول جلسه، ابزارهای بصری به عنوان یک کاتالیزور در افزایش تأثیر مثبت موسیقی بر ذهن ما عمل می کنند.

4. کاغذ و قلم

بسیاری از موسیقی‌درمانگران قلم و کاغذ را برای ضبط و مدیریت بازخورد نگه می‌دارند. همچنین در فعالیت های ترانه سرایی یا بازی های تکمیل جمله استفاده می شود که در آن افراد، خود را از طریق کلمات بیان می کنند. هدف اصلی موسیقی درمانی تقویت مهارت های عاطفی فرد است و نیاز به تغییر مثبت در ذهنیت دارد. روش ها یا فعالیت های موسیقی درمانی مختلف توسط متخصصان استفاده می شود

5. موسیقی درمانی به عنوان درمانی برای کاهش استرس و بار منفی بلامانع است

هدف اصلی اثربخشی موسیقی تقویت مهارت های عاطفی فرد است و نیاز به تغییر مثبت در ذهنیت دارد. روش ها یا فعالیت های موسیقی درمانی مختلفی توسط متخصصان برای دستیابی به این اهداف استفاده می شود. به عنوان مثال، برخی از فعالیت های موسیقی درمانی عبارتند از:

 

موسیقی درمانی

 

• نوشتن و خواندن آهنگ

• بداهه نوازی در آهنگ ها و قطعات موسیقی

• نواختن یک آلت موسیقی

• استفاده از وسایل و تکنولوژی موسیقی

• گوش دادن به موسیقی 

• تبادل اطلاعات از طریق موسیقی

3 تکنیک های اثربخشی موسیقی

چه تکنیک هایی را برای اثربخشی موسیقی می شناسید؟ ما در مورد سه تکنیک فکر می کنیم

1. طبل زدن

طبل زدن یک ابزار موسیقی عالی برای القای سرگرمی سبک، اعتیاد مثبت و تعامل بدون مانع است. دانشمندان بر این باورند که فعالیت های طبل زدن باعث افزایش فعالیت سلولی می شود که به بدن در مبارزه با اختلالات عصبی و غدد درون ریز کمک می کند.

طبل زدن علاوه بر بهبود عملکردهای بدن، مفهوم اجتماعی مثبتی نیز دارد و افراد را به عنوان بخشی از یک گروه گرد هم می آورد. هیچ قانونی در مداخلات طبل وجود ندارد. افراد آزادند که راه خود را انتخاب کنند و ساز را هر طور که دوست دارند بنوازند. برخی از مزایای فوری درام سازی عبارتند از:

• کاهش استرس، تروما و اضطراب

• کنترل علائم درد مزمن

• احیای سیستم ایمنی بدن

• ایجاد حس ارتباط اجتماعی

• کاتارسیس عاطفی یا رهایی از خشم و پرخاشگری درونی

• فراهم کردن زمینه برای خودشناسی و درون نگری

 

2. آواز خواندن

آواز یک تکنیک جهانی موسیقی درمانی است که برای افراد مختلف در هر سن و زمینه ای مناسب است. این روش در اشکال و فعالیت های مختلف گنجانده شده و امروزه یک ابزار موسیقی درمانی پرکاربرد است. بسیاری از روانشناسان آواز خواندن را مگا ویتامین برای مغز می نامند. مطالعات نشان داده است که گوش دادن به آهنگ یا آواز خواندن همراه با آن ها به ترمیم بافت های آسیب دیده مغز کمک می کند. به همین دلیل است که آواز خواندن بخش مهمی از درمان بیماری پارکینسون، زوال عقل یا آلزایمر است.

3. ویبرو-آکوستیک درمانی

ویبرو-آکوستیک تراپی یک رویکرد علمی برای ترکیب ارتعاشات فرکانس پایین با طنین‌های موسیقی آهسته است. انجمن بین‌المللی اشاره کرده که امواج صوتی به گردش انرژی مثبت در سراسر بدن کمک می‌کند. این فرایند بدن را فعال می ‌کند و به آن اجازه می ‌دهد از مکانیسم ‌های مختلف برای آرام کردن ذهن و بدن استفاده کند.

 

نگاهی به مداخلات موسیقی درمانی

 

نگاهی به مداخلات موسیقی درمانی در بحث اثربخشی موسیقی

مداخلات موسیقی درمانی در بحث اثربخشی موسیقی به طور کلی به عنوان مداخلات فعال و مداخلات پذیرا طبقه بندی می شوند. به طور کلی، تمام انواع مداخلات موسیقی درمانی از قدرت آهنگ ها و امواج صوتی برای نفوذ به ذهن انسان و کمک به رسیدن به حالتی آرام استفاده می کنند.

چه فردی در حال ساخت موسیقی، پخش یا گوش دادن به آن باشد، احساسات آنی که این فرآیند برمی انگیزد به ایجاد تغییر مثبت در تمرکز کمک می کند. مداخلات موسیقی فعال مداخلاتی هستند که در آن مراجع و درمانگر به طور مساوی در فرآیند درمانی مشارکت دارند.

فعالیت هایی مانند رقص، آواز گروهی، اجرای انفرادی یا بازی های موسیقی نمونه های ایده آلی از مداخلات فعال موسیقی درمانی هستند. در مداخلات پذیرا یا منفعل، مراجعان بیشتر شنونده هستند تا مجری. این مداخلات شامل درمان‌ های آرام‌ سازی موسیقی، مدیتیشن موسیقی آگاهانه یا موارد مشابه است.

یک مداخله موسیقی محبوب که بسیاری از دانشمندان علوم اعصاب به آن تکیه می کنند، موسیقی درمانی عصبی یا NMT است. این یک تکنیک علمی است که عملکردهای مغز را قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض موسیقی آرامش بخش ثبت می کند تا تغییرات مطلوبی را در مشتری ایجاد کند.NMT یک درمان انتخابی برای کمک به مراجعان با مشکلات عصبی-زبانی است و همچنین به رشد مهارت های حرکتی در کودکان و بزرگسالان جوان کمک می کند. 

3 نمونه از رویکردهای اثربخشی موسیقی در عمل

اولین شواهد وجود یک ساز موسیقی یک فلوت استخوانی بود که احتمالاً حدود 40000 سال قدمت داشت. تأثیر درونی موسیقی درمانی که کم و بیش همه ما تجربه می کنیم تا حدی به دلیل پیوندهای قدیمی موسیقی و زندگی انسان است. 

1- موسیقی درمانی از عصر حجر وجود داشته است. تمدن‌ های باستانی و فرهنگ ‌های بومی مانند بومیان استرالیا و برخی از قبایل آفریقایی از آواز خواندن و فعالیت ‌های گروهی موسیقی برای دعا کردن، جشن گرفتن یا عبور از زمان ‌های سخت (مانند خشکسالی، سیل یا شرایط آب و هوایی شدید) استفاده می‌کردند.

2- تمدن یونان باستان همچنین ردپایی از نحوه وارد کردن موسیقی به زندگی خود بر جای می گذارد و معتقد بود که این تنها راه برای بازگرداندن آرامش ذهن و بدن است. 

3- اندیشیدن افلاطون و فیثاغورث نشانه های متعددی از چگونگی تلاش یونانی ها برای حمایت از یکدیگر از طریق موسیقی و تشویق آموزش و آگاهی موسیقی دارد.

استفاده از موسیقی برای بیان احساسات

همانطور که قبلا ذکر شد، اثربخشی موسیقی نیاز به کاتارسیس عاطفی و ابراز وجود دارد. استفاده از موسیقی برای بیان احساسات به افراد کمک می‌کند تا از طریق برخی عبارات موسیقی، احساسات درونی خود را باز کنند. سه آهنگ را انتخاب کنید که فکر می کنید وضعیت و احساسات شما را در حال حاضر توصیف می کند. برای هر یک از آهنگ هایی که انتخاب کردید، به سوالات زیر پاسخ دهید و با خودتان صادق باشید. به یاد داشته باشید که در اینجا هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد.

1. عنوان آهنگ ها چیست؟

2. با شنیدن آهنگ ها چه چیزی به ذهن شما می رسد؟

3. چه احساسی در شما ایجاد می کنند؟

4. کدام قسمت از هر آهنگ برای شما مهمتر است و چرا؟

از نظرسنجی های زیر برای ارزیابی مشتریان خود استفاده کنید.

1-  بررسی پرسشنامه موسیقی درمانی

 

 بررسی پرسشنامه موسیقی درمانی

 

نظرسنجی پرسشنامه موسیقی درمانی نوعی ارزیابی است که معمولا در ابتدا یا انتهای هر جلسه استفاده می شود. 

• آیا انتخاب موسیقی شما به روحیه شما بستگی دارد؟ 

• آیا فکر می کنید موسیقی یک درمان جایگزین برای افسردگی یا اضطراب است؟ 

• روزانه چند وقت یکبار برای گوش دادن به موسیقی وقت می گذارید؟ 

• آیا به اثربخشی موسیقی به عنوان یک درمان اعتقاد دارید؟ 

2- پرسشنامه موسیقی درمانی کودکان

پرسشنامه موسیقی درمانی کودکان اقتباسی از نسخه بزرگسالان است. 

از کدام یک از سازهای زیر در جلسات موسیقی درمانی خود استفاده کرده اید؟ 

1. گیتار

2. پیانو

3. فلوت

4. چنگ

5. طبل

جلسات موسیقی درمانی چه احساسی در شما ایجاد می کند؟ 

1. شاد

2. غمگین

3. خنثی

4.  هیچ کدام

سخن پایانی

در مجموع اثربخشی موسیقی در حوزه های مختلف بر کسی پوشیده نیست، اینکه بتوانیم احساسات خود را به واسطه موسیقی راحت تر بیان کنیم امری ضروری است که باید توجه بیشتری به آن داشته باشیم.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )