نقش گیتار در موسیقی پاپ کجاست؟ [تصویر]
  • 17 بهمن 1402

نقش گیتار در موسیقی پاپ کجاست؟

موسیقی یک نوع از هنر است که صدا و سکوت به عنوان عناصر اصلی تشکیل دهنده آن شناخته  می شوند و همچنین عناصری چون  زیروبمی (نَواک) (تعیین کننده ملودی و هارمونیو ضرب آهنگ (ریتم) می باشند. موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیله آواها می نامند که صدا و ریتم  مهم ترین عوامل آن بوده و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه ای که خوش آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان خواهد شد.

اصولا موسیقی را می توان به ژانرهایی تقسیم کرد و ژانرها را می توان بیشتر به زیرمجموعه ژانرها نیز تقسیم کرد که شامل پاپ کانتری و کانتری که دوتا از مهم ترین و بیشترین ژانرهای فرعی کانتری هستند،(به عنوان مثال موسیقی کانتری که نوعی موسیقی محلی از آمریکا است) گرچه خطوط و روابط بین ژانرهای موسیقی اغلب ظریف هستند، گاهی برای تفسیر شخصی باز، و گاهی بحث برانگیز است. به عنوان مثال، رسم مرز بین برخی از هارد راکهای اولیه دهه ۱۹۸۰ و سبک موسیقی هوی متال می تواند دشوار باشد.در هنرها، موسیقی ممکن است به عنوان یک هنر نمایشی، یک هنر زیبا یا یک هنر شنیداری رتبه بندی شود.

موسیقی پاپ چیست؟

با توجه به ماهیت همیشه در حال تغییر این ژانر، تعریف موسیقی پاپ به صورت پویا و قابل انعطاف است. موسیقی پاپ سبکی بسیار محبوب بین شنوندگان است که معمولا بالاترین بازدید و دانلودها را دارد. پاپ اساساً نوعی موسیقی معاصر است که خود را از سبک موسیقی محلی، هنری و کلاسیک متمایز می کند.

برخی از عناصری که موسیقی پاپ و زیرشاخه های آن را به شکلی ساده تعریف می کند شامل ساختاری تکرار شونده در آهنگ ها، ملودی های ساده و ریتم های موزون است. همچنین سازهایی که در موسیقی پاپ استفاده می شوند، نقش تعیین کننده ای در آنچه در این ژانر به وجود می آید دارند.

سازهای مورد استفاده در موسیقی پاپ

در طول دهه ها، موسیقی از یک طیف گسترده ای از سازها استفاده می کند و پاپ نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. چنانچه به یک برنامه پاپ یا کنسرت رفته باشید، حتماً متوجه سازهایی مانند کیبورد، پیانو دیجیتال، گیتار و درام و سنج ها شده اید.گیتارهای الکتریک، آکوستیک و بیس گیتارهای مورد استفاده در موسیقی پاپ می باشند. برخی مواقع ، سازهای زهی ارکسترال مانند ویولن و سازهای بادی مانند ترومپت و ساکسیفون در نسخه های مختلف موسیقی پاپ ارائه می شوند.

گیتار الکتریک چیست؟        

گیتار الکتریک یک ابزار صوتی ساخته از مداری الکترومغناطیسی می باشد که در آن ارتعاشات و لرزش های سیمی تبدیل به امواج الکتریکی می شود. صدای این نوع گیتار به وسیله تقویت کننده ای قدرتمند به نام پیکاپ تشدید می شود و یا حتی گاهی اوقات تغییر می کند.

استفاده از این نوع گیتار از سال 1930 آغاز شده و دارای سبک های مختلفی است؛ از سبک های مختلف این گیتار می توان به راک، متال، بلوز، جاز، هیپ هاپ و حتی پاپ اشاره کرد، این در حالی  است که استفاده اصلی از این ساز در سبک های راک، متال و بلوز بوده و جایگاه اصلی این ساز در این 3 سبک موسیقی است.

به طور کلی اختراع و ساخت این گیتار به دلیل ضعف های گیتار آکوستیک بوده و نوازندگان در آن زمان برای رسیدن به یک نوای تقویت شده، دست به اختراع این گیتار زده اند. تقویت بالای صوت در این ابزار به دلیل استفاده از علم الکترونیک بوده و در آن زمان به خوبی از این علم، در مسیر رشد صوتی استفاده شده است. در ابتدای ابداع گیتار های الکتریک، جایگاه آنها به خوبی بیان نشده بود ولی با توجه به پیدایش راک اند رول در دهه 50 میلادی، این ساز به سرعت به جایگاه اصلی خود در بین ساز های دیگر رسید.

 

گیتار الکتریک چیست؟

 

اولین گیتار مدرن در تاریخ

گیتار یک ساز باستانی می باشد که تاریخچه آن بیش از 4000 سال می باشد. نظریه ها زیادی در مورد این ساز مطرح شده است و ادعا می شود که گیتار نوعی رباب یا حتی کیتارای یونان باستان است.طبق تحقیقاتی که توسط دکتر مایکل کاشا در دهه 1960 انجام شد نشان داد که این ادعاها بیراه هم نیست. او نشان داد که رباب نتیجه یک خط جداگانه توسعه است و ریشه های مشترکی با گیتار دارد اما هیچ تاثیری در تکامل آن نداشته استتنها شباهت تئوری کیتارا شباهت بین کلمه یونانی “کیتارا” و کلمه اسپانیایی “کویترا” است.

 

اوایل قرن نوزدهم، گیتارها نزدیک به سازهای شش سیمه امروزی بودند اما اندازه آنها کمی کوچکتر بود. در اواسط دهه 1800  آنتونیو دو تورس ژورادو، موسیقی دان و لوتیشن اسپانیایی  شروع به ارائه گیتاری کرد که همه گیتارهای مدرن را به وجود آورد.
 

آندرس سگوویا دیگر گیتاریست تأثیرگذار اسپانیایی گیتار کلاسیک را که تورس ساخته بود برداشت و از آن به عنوان ساز کنسرت استفاده می کرداو همچنین موسیقی چند صدایی اولیه را رونویسی کرد و ترکیبات موسیقی پیچیده ای را ایجاد کرد که اکنون به عنوان موسیقی گیتار “کلاسیک” شناخته می شود.

 

سبک پاپ گیتار الکتریک

در این سبک که خواهان آن کشور آمریکا بوده، موسیقی به شکل عامه پسند و کلی اجرا شده و نوازنده بیشتر به دنبال قابل فهم بودن ریتم و آهنگ برای کل جامعه است.همچنین می توان گفت این سبک برای رهایی مردم عامه از بند موسیقی های پیچیده و سنگین راک و مانند آن اختراع شده است.

 

گیتار فلامنکو

طنین صدای این ساز (بسته به جنس بدنه و سیم ها) مناسب برای موسیقی کلاسیک، فلامنکو و بعضی موسیقی پاپ است. اگر علاقمند به نوازندگی به سبک کلاسیک یا فلامنکو هستید یا تصمیم دارید برای اولین بار گیتار یاد بگیرید، این نوع گیتار برای شما گزینه مناسب تری است.


جنس صدای گیتار کلاسیک در مقایسه با صدای گیتار فلامنکو آرام، شفاف و لطیف تر در حالی که فلامنکو خشن تر و تیز تر است. با وجود ظاهر و ساختار یکسان جنس چوب و سیم به کار رفته است تفاوت صدای این دو گیتار است. بدنه گیتار فلامنکو معمولاً از چوب اقاقیای کانادایی و رویه آنها از چوب صنوبر است که باعث ایجاد صدایی کاملاً خشک و منحصر به فلامنکو می شود.


در نوعی از گیتارها موسوم به Cutaway بدنه دارای انحنائی در یک طرف است که به نوازنده اجازه می دهد تا از فرت های پایین برای اجرای ملودی استفاده نماید. این نوع گیتار کلاسیک در موسیقی پاپ و برخی اجراهای موسیقی جز به کار می رود و معمولاً دارای پیکاپ است.

 

گیتار فلامنکو

 

انواع موسیقی پاپ

پاپ یکی از معدود سبک های موسیقی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و کاربرد، اختلاف کمی بین زیر شاخه های آن وجود دارد. این نوع موسیقی رایج شامل الکترو پاپ، ایندی پاپ، پاپ راک، فولک (معاصر)، پاپ ارکسترال و پاپ رپ است.

ریشه موسیقی پاپ

این واقعیت که موسیقی پاپ همیشه در حال تغییر است بدین معناس که لیست نسخه های مختلف موسیقی پاپ به راحتی کنار گذاشته نمی شوند بلکه به مرور زمان انواع بیشتری از این ژانر ظاهر می شوند.موسیقی پاپ در واقع از ایالات متحده آمریکا و انگلیس آغاز شده است.

این ژانر به عنوان ترکیبی از سبک های مختلف موسیقی آغاز به کار کرد که در اوایل دهه ۵۰ محبوبیت زیادی داشتند.بعضی از موسیقی ها که به پیدایش پاپ منجر شد شامل موسیقی جز (jazz )، کانتری (country)، رپ (rap) و راک اند رول (Rock and roll) بود.

با منتشر و دست به دست شدن برگه نت های موسیقی پاپ برای نواختن ساز در بین مردم به گسترش بیشتر این ژانر کمک کرد تا جایی که امروزه اکثر سازهای اصلی از نت آهنگ های موسیقی پاپ برای تمرین نواختن استفاده می کنند.شایان ذکر است بدانید در آغاز قرن بیستم، آهنگ هایی از پیانو در حال نواختن موسیقی پاپ در گرامافون خانه ها شنیده می شد که در نتیجه سبب شد مخاطبان با اجرای جدیدی از موسیقی پاپ آشنا شوند.

ویژگی های کلی ژانر پاپ

مخاطب خاص نداشتنسبک پاپ در بیشتر موارد در مقابل سبک هایی نظیر کلاسیک و فولک یا موسیقی محلی بومی قرار می گیرد و یکی از دلایل رشد آن همین وابسته نبودن به محل و جغرافیای خاصی است که تنها عده ی خاصی از مردم آن منطقه ی جغرافیایی خواهان آن نوع موسیقی باشند.

عدم پیچیدگی و آزادی عملیکی از دلایل مهم که سبب محبوبیت موسیقی پاپ در میان مردم شده  سادگی و نداشتن هارمونی های پیچیده است. این ویژگی را نمی توان در سایر سبک ها همچون کلاسیک یافت یا بهتر است بگوییم کمتر یافت می شود ، قوانین موسیقی خاصی بر این نوع سبک ها حاکم است و از آزادی عمل کمتری برخوردارند. همچنین مخاطبین خاصی را هم در بر می گیرند.

طول قطعات طولانی نیستقطعات و آهنگ هایی که در سبک پاپ اجرا می شوند معمولا از نظر زمانی در محدوده ی خاصی هستند و بر خلاف سایر سبک ها همچون کلاسیک و جز طولانی نمی باشند و دارای قطعات تکرار زیادی نیستند. قطعات موسیقی پاپ در مواردی اندک از 32 میزان بیشتر می شوند.

مدولاسیون و گامبه جهت یکنواخت نشدن و تکرار های خسته کننده در سبک پاپ کمتر از تغییر گام و مدولاسیون استفاده می شود.

روند رو به غم پاپپژوهشی که دانشگاه یروان کالیفرونیا در سال 2018 انجام داد مشخص شد که موسیقی پاپ در 30 سال گذشته به سمت غمگین تر شدن رفته است و عناصر شادی رفته رفته جای خود را به ریتم های الکترونیک داده اند گر چه پاپ موسیقی ایی است که همچنان می شود با آن رقصید.

 

ویژگی های کلی ژانر پاپ

 

سخن آخر

در نهایت می توانید با توجه به نیاز خود و درک تفاوت بین مدل ها مدل مورد نظر خود را از این مجموعه خریداری نمایید.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )