تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان [تصویر]
 • 10 بهمن 1402

تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان

امروزه محققان ثابت کرده اند که موسیقی تاثیر بسزایی بر سلامت مغز و روان انسان دارد. به صورت کلی موسیقی دارویی است که می تواند ذهن شما را آرام کرده و حتی در تصمیم گیری ها به شما کمک کند. به صورتی که محققان و پزشکان بر این باور هستند که موسیقی یک آرام بخش بسیار قوی برای روح و روان انسان است. همان گونه که می دانید، کاهش بیماری های روحی و روانی می تواند در افزایش سلامتی جسم نیز تاثیر داشته باشد.

به همین دلیل زمانی که شما به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهید، انرژی شما بیشتر می شود و تغییرات فیزیولوژیکی بسیاری در بدن شما رخ می دهد. در واقع با گوش دادن به موسیقی احساس آرامش و سرحال شدن خواهید داشت. بعلاوه موسیقی می تواند در عادی ‌تر شدن فشار خون و ریلکس تر شدن بدن انسان بسیار اثر بخش باشد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که گوش دادن به موسیقی می تواند هورمون هایی نظیر کورتیزول، اوکسی توسین، تستوسترون و اندورفین ‌ها و ... را در بدن شما آزاد نماید. در این مقاله از وب سایت دنیای سازها قصد داریم تا به بررسی تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

تاثیر موسیقی بر مغز انسان:

همان گونه که در بخش مقدمه این مقاله بیان کرده ایم، موسیقی بر روی مغز انسان و آزاد سازی و انتشار هورمون های شادی او بسیار موثر است. دانشمندان و محققان تحقیقاتی را بر روی تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که موسیقی در مغز شما پخش می شود و به نوعی مغز شما می تواند موسیقی را بشنود! اما چگونه این اتفاق می افتد و موسیقی توسط مغز پخش می گردد؟!  

برای پاسخ به این سوال باید بیان کرد که بر اساس تحقیقاتی که بر روی موسیقی و تاثیر آن بر روی مغز انسان صورت گرفته است،مشخص شده است که ارتعاشات صدا و امواج صدا یا همان نت ها می تواند پرده گوش انسان را تحت تاثیر قرار دهد و همین اثر بر روی پرده گوش به یک سری سیگنال ها تبدیل شده و به مغز می رسد.

مغز نیز این سیگنال ها را دریافت کرده و موسیقی را به صورت کامل درک می کند و بر اثر این درک یک سری هورمون های خاص در بدن تولید می شود و سپس به سرتاسر بدن انتقال می یابد. از نظر پزشکان و محققان، موسیقی ساختاری از ریاضی و معماری می باشد،به همین دلیل مغز شما باید محاسبات بسیار زیادی را انجام دهد تا بتواند آن را درک نماید.

 

گوش دادن به موسیقی و تاثیرات اجتماعی آن:

به طور قطع تا کنون در خصوص تاثیر موسیقی بر سلامت جسمی و روحی انسان اطلاعاتی کسب کرده اید. هرچه یک جامعه از لحاظ روانی و جسمی سالم تر باشد، به طور قطع سلامت فکری و اجتماعی نیز افزایش می یابد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته موسیقی می تواند بر روی اجتماع نیز تاثیرات ویژه ای داشته باشد و از جمله مهم ترین و اساسی ترین این تاثیرات می توان به سلامت فکری جامعه، انسجام، وحدت گروهی و ... اشاره داشت.

به طور قطع شما نیز تاثیرات سرودها و موسیقی های حماسی را بر بدن خود احساس کرده اید. به عنوان مثال یک مسابقه ورزشی را در نظر بگیرید، مانند فوتبال! پیش از شروع بازی با پخش شدن سرود ملی بازیکنان تیم انسجام و وحدت بیشتری را احساس می کنند. همچنین پخش شدن آهنگ های اعتراضی در راهپیمایی ها، احساس مشترکی را در افراد ایجاد می کند. به همین دلیل است که موسیقی می تواند در یک جامعه بسیار اثر بخش باشد.

 

گوش دادن به موسیقی و تاثیرات اجتماعی آن

 

موسیقی می تواند ارتباط میان افراد را بسیار بیشتر نماید. به عنوان مثال هنگامی که یک زوج برای یک دیگر آهنگ های عاشقانه می فرستند یا این که به آهنگ های عاشقانه گوش می دهند، قطعا پیوند عاطفی و عشق و علاقه آن ها نسبت به قبل بسیار بیشتر و عمیق تر می گردد.

 بعلاوه باید اشاره داشت که یکی از خاص ترین و مهم ترین تاثیرات اجتماعی موسیقی، ایجاد دلبستگی ایمن میان مادران و فرزندانشان می باشد. آهنگ ها و لالایی هایی که مادران برای فرزندانشان می خوانند همه و همه بر گرفته از یک موسیقی هستند که ارتباط قوی تری را میان مادر و فرزند ایجاد می کند. بدین صورت فرزندان سالم تر از لحاظ روانی و جسمی به جامعه پا می گذارند از لحاظ روانی آرام تر هستند.

 

تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان و کاهش استرس

همه ما در یک برهه از زندگی خود با مشکل استرس و اضطراب رو به رو شده ایم. به صورت کلی استرس و اضطراب گریبان گیر تمام انسان های دنیاست و هیچ انسانی وجود ندارد که بیان کند: من هیچگاه به استرس دچار نشده ام! در واقع طبیعت وجود استرس غیر قابل حذف است. اما با این حال این مشکل را می توان مدیریت کرد و به نوعی با عوامل استرس آمیز کنار آمد!

حال ممکن است این سوال برای شما خوانندگان عزیز به وجود بیاید که چگونه می توان با استرس کنار آمد و یا آن را کاهش داد؟! برای پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که موسیقی و گوش دادن به نوا و صدای مختلف سازهای مورد علاقه تان در کاهش استرس و اضطراب بسیار تاثیر گذار است.

به صورت کلی بر اساس تحقیقات صورت گرفته، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که موسیقی می تواند در فرآیند کاهش استرس و اضطراب به شما کمک شایانی نماید. شایان ذکر است که بر اساس تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شد، دانشمندان سه گروه شرکت کننده را با یه عامل استرس زا مواجه کردند و پس از آن تست سنجش استرس از آن ها گرفتند. تفاوت سه گروه نیز در این موضوع بود که برای یه گروه موسیقی آرامش بخشی را پخش کردند، برای گروهی دیگر صدای موج آب را پخش کردند و برای گروه آخر نیز هیچ موسیقی و صدای خاصی پخش نکردند!

نتایج بر این بود که افرادی که به موسیقی آرامش بخش گوش داده بودند، مغز آن ها هورمون هایی را در بدنشان ایجاد کرد که توانستند استرس و اضطراب خود را مدیریت کرده و تا حد بسیار زیادی اثرات آن را کاهش دهند. گروه دوم نیز پس از چند دقیقه به دلیل گوش داده به صدای موج و امواجی که در مغزشان حکاکی شد، راحت تر توانستند اثرات استرس را کم کنند. اما گروه سوم نتوانستند با استرس خود کنار بیایند و به نوعی این حس اضطراب بر آن ها چیره شد. بنابراین موسیقی اثری بر روی مغز و روان دارد که می تواند از حجم استرس و اضطراب شما به شدت بکاهد.  

 

تاثیر موسیقی بر سلامت ذهن و مغز و درمان بیماری ‌های روانی

ممکن است تعجب کنید اما موسیقی می تواند بر درمان بیماری های روانی خاص بسیار مفید و موثر باشد. در واقع گوش دادن به یک سری موسیقی های خاص شکل واقعی روان و مغز انسان را به کلی تغییر می دهد. با توجه به تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که گوش دادن به موسیقی سبب آزاد سازی و ترشح چندین ماده شیمیایی عصبی در مغز می گردد که می تواند عملکرد مغز را تغییر داده و برخی از بیماری های روانی را درمان کند.

یکی از ماده های شیمیایی عصبی که پس از گوش دادن به موسیقی در بدن انسان آزاد می گردد، دوپامین می باشد. این ماده شیمیایی به هورمون و یک ماده شادی آور شناخته می شود و ماده اصلی لذت است! لازم ذکر است که موسیقی سبب افزایش هورمون های خاص  و شادی آور و هورمون های استرس و اضطراب می شود که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • افزایش سطح دوپامین در بدن که یک هورمون نشاط بخش و شادی آور است.
 • کاهش سطح هورمون های کورتیزول و سروتونین که به عنوان هورمون استرس  اضطراب شناخته می شوند.
 • افزایش سطح هورمون اکسی توسین در بدن که یه هورمون خاص برای با ایجاد ارتباط با دیگران می باشد.

 

تاثیر موسیقی بر سلامت ذهن

 

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که برخی از مطالعات نیز نشان داده که موسیقی درمانی می تواند کیفیت زندگی و ارتباطات اجتماعی افرادی را که به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا هستند، بسیار بهتر نماید.

 

تاثیر و نتیجه موسیقی بر سلامت جسم و ذهن  

تاکنون به بررسی تاثیر موسیقی بر سلامت ذهن و روان انسان پرداخته ایم و نکاتی را در این خصوص خدمت شما عزیزان بیان کردیم. حال باید تاثیر موسیقی بر ذهن انسان را به شکل بهتر و کامل تری شرح دهیم تا شما بتوانید برای درمان بسیاری از بیماری ها و همچنین داشتن یک زندگی آرام، گوش دادن به موسیقی و صدای ساز را در حیطه امور روزانه تان انجام دهید.

حتی یادگیری یک ساز و نواختن آن نیز می تواند بر روی سلامت جسمی و ذهنی شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که موسیقی می ‌تواند باعث ایجاد تفکر مثبت در ذهن انسان شود و به همین دلیل در درمان بیماری های ناشی از استرس و اضطراب به عنوان یک دارو شناخته می شود. همچنین گوش دادن به موسیقی از آثار مخرب استرس و اضطراب جلوگیری کرده و  قدرت خلاقیت و خوش بینی را افزایش دهد. در ادامه به معرفی تاثیرات موسیقی بر روی سلامت جسم و ذهن انسان ها اشاره می کنیم:

 

کاهش استرس

پیش تر نیز اذعان داشتیم که موسیقی می تواند بر کاهش استرس و اضطراب بسیار تاثیر گذار باشد. از جمله نکات بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید، به شرح زیر است:

 • گوش دادن به موسیقی مورد علاقه انسان یا یک موسیقی آرام و ملایم می تواند بر روی سیستم خودکار عصبی انسان تاثیر داشته باشد و واکنش آن را نسبت به استرس بهتر نماید.
 • افرادی که به موسیقی آرامش ‌بخش گوش می ‌دهند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌ تر می‌توانند شرایط روحی خود را بازیابی نمایند.

 

تاثیر موسیقی بر روی تنفس و ضربان قلب

لازم ذکر است که با ایجاد تغییر در امواج مغزی، عملکرد سایر اعضای بدن نیز تغییر بسزایی خواهد کرد. این تغییرات توسط سیستم اعصاب خودکار اعمال می گردد. این نوع دستگاه عصبی می ‌تواند تنفس و ضربان قلب را سریع تر یا کندتر نماید. یکی از دلایل افزایش ضربان قلب استرس است که گوش دادن به موسیقی در از بین بردن آثار مزمن استرس مثل افزایش ضربان قلب بسیار موثر است.

 

تاثیرات موسیقی بر جسم

در بسیاری از تحقیقات تأثیر موسیقی بر بهبود علائم بیماری اثبات شده است و امروزه موسیقی درمانی یکی از روش های بسیار مهم در درمان بیماری ها و کاهش درد در افراد است. زیرا موسیقی هورمون هایی را در بدن ترشح می کند که در کاهش درد بسیار موثر خواهد بود. موسیقی در درمان بیماری ها و امراض زیر تاثیر گذار است:

 • فشار خون
 • آسیب‌ های مغزی
 • صرع
 • میگرن

برای کاهش دردهای مزمن و خاص دانشمندان و پزشکان گوش دادن به موسیقی را بسیار مفید شناخته اند. در واقع موسیقی و صدای ساز می تواند درد مفاصل، درد استخوانی، دردهای شکمی، سر درد و .... را کاهش دهد. همچنین در کاهش درد زایمان نیز موثر است.

 

تاثیرات موسیقی بر جسم

 

به گونه ای که امروزه در بیشتر بیمارستان‌ ها برای کاهش نیاز به دارو حین عمل زایمان و کاهش دردهای پس از عمل از موسیقی درمانی استفاده می‌ شود. در خصوص تاثیر موسیقی بر کاهش درد یک سری نظریه های خاص و تحقیقاتی وجود دارد که در زیر به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

 • موسیقی می ‌تواند در احساسات فرد تغییرات ناگهانی و غیر منتظره به وجود بیاورد.
 • موسیقی نوعی حس کنترل را به افراد القا می کند که در درمان درد بسیار موثر است.
 • موسیقی باعث آزاد سازی و ترشح آندروفین برای غلبه بر درد خواهد شد.
 • موسیقی با کند کردن تنفس و ضربان قلب در فرد احساس آرامش را به افراد خواهد داد.

 

کمک به خواب بهتر

همان گونه که می دانید، بی‌ خوابی یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه ‌های سنی با آن مواجه هستند. رویکردهای بسیاری برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد، که در این میان گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامش ‌بخش می ‌تواند روشی بسیار بی خطر، موثر و در دسترس.

 

سخن پایانی:

در این مقاله از وب سایت دنیای سازها سعی کردیم تا به بررسی موضوع تاثیر موسیقی بر سلامت مغز و روان بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شما عزیزان نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه نمایید.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )