همه چیز درباره قانون مصطفی ساغلام [تصویر]
  • 29 آبان 1402

همه چیز درباره قانون مصطفی ساغلام

یکی از بهترین قانون های موجود و معروف جهان قانون مصطفی ساغلام که یک ساز ترکیه ای اصل می باشد که نوازندگان حرفه ای از این ساز استفاده می کنند. مصطفی ساغلام (mustafa saglam) یکی از مشهور ترین سازندگان قانون در ترکیه است که دارای سابقه طولانی در ساخت این ساز می باشد  و مهارت بالایی در تولید آن است.

قانون های مصطفی ساغلام با کیفیت های ویژه تهیه و عرضه میشوند تا نوازندگان ماهر که به دنبال سازی خاص و ویژه خوش صدا هستند بتوانند با نواختناین ساز لذت ببرند و احساس کمبود درتنوع صدای این ساز را نداشته باشند. تمامی اجزای این ساز از چوب هاشی مرغوب که به دست سازنده دست چین شده و مخصوص ساخت این سازها هستند ساخته می شوند.

قانون مصطفی ساغلام دراصل یک ساز اصیل مربوط به کشور ترکیه میباشد که یکی از بهترین قانون های موجود و مشهور دنیا میباشد که معروفترین و ماهرترین نوازندگان از این ساز استفاده میکنند. این سازترکیه ای همراه با کاور هاردکیس مرغوب و مضراب و آچار کوک به مشتری عرضه می شود.

یکی اربهترین قانون های ترکی،ساخته دستان هنرمند آقای مصطفی ساغلام از شهر آنکارا می باشد که از مرغوبترین و باکیفیت ترین چوب ها ساخته می شوداین قانون یکی از بهترین قانون های روزجهان است که می توانید تهیه کنید.دارای سیم های PVF نصب شده با بالاترین کیفیت و استاندارد  ساز قانون مصطفی ساغلام پرفروش ترین برند از این نوع ساز درجهان است که صدایی گوش نواز و دقیق تولید می کند.

 

ساز قانون چیست

 

همانطو ر که دریافتید قانون یک ساز از خانواده سازهای زهی محسوب می شود.  ساز قانون هم برای تک نوازی و هم برای نواختن گروهی ساز بسیار خوش صدا و خوبی دارد . بسیاری ساز قانون و به دلیل شباهت ظاهری زیاد با سنتور اشتباه می‌گیرند.

 ساز سنتور با مضراب نواخته می شود و قانون را می بایست با انگشتان نواخت ، صدای این دو ساز هم خیلی با هم تفاوت دارند، همچنین خرک این دو ساز هم با هم تفاوت زیادی دارد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که این ساز مربوط به هند بوده و بعد از هند به اروپا رفته ، اما بسیاری ریشه این ساز  را ایرانی می دانند و بر این باورند که بعد  از اسلام به کشورهای عربی راه یافته است. 

اما غالب شواهد حاکی از آن دارد که این ساز ریشه ایرانی و شرقی دارد و اروپایی ها از آن الهام گرفتند تا سازهای کلاویه داری بسازند . تاریخچه ساز قانون بسیار قدیمی بوده و بسیاری آن را  مربوط به دوران افلاطون می دانند و بسیاری هم بر این باورند که ساز قانون رو فارابی ساخته و در آثار فارابی، اندیشمند ایرانی اسم ساز قانون به چشم می خورد.

اما ویژگی مهم  ساز قانون این هست که این ساز توانایی ان را دارد که گوشه های ایرانی را به خوبی بیان نموده و می توان تمام گوشه های ایرانی را با قانون نواخت اما متاسفانه از این ساز در کشور ما استقبال خوبی نمی شود  در حالی که بسیاری از کشورهای اطراف همچون ترکیه این ساز را که ریشه ایرانی دارد ، بسیار جذاب می دانند و محبوبیت بالایی دارد ضمن اینکه نوازندگان خیلی خوبی هم در این زمینه فعالیت می کنند. 

از طرفی به این دلیل که ساز قانون در  ایران مهجور مانده ، بسیاری از نوازندگان عربی این ساز، قانون را به سبک سازهای عربی می نوازند و همین مسئله باعث شده تا بسیاری فکر کنند که این ساز ریشه عربی دارد. به طور کلی می توان گفت که قانون یک ساز است متعلق به خانواده قدیمی سیتار، که در سده‌های میانه تحت عنوان Canon یا miocanon به اروپا برده شد.

 

ساز قانون چیست

 

این ساز ازیک جعبه چوبی به شکل ذوزنقه ساخته  شده که به وسیله دو انگشت سبابه و دو مضراب (که میان حلقه‌ای که به انگشت کرده‌اند و خود انگشت قرار می‌گیرند) نواخته می‌شود. اجزای تشکیل دهنده ساز قانون شامل جعبه ذوزنقه شکل ساخته شده از چوب پرده گردان: کلیدهای کوچک و متحرک که در سمت چپ ساز بعد از شیطانک نصب شده و باعث تغییرات در صدا این سازمی‌شود. شیطانک محل گرهِ سیم ها  (هر سه سیم با یکدیگر هم صدا کوک می‌شوند).

 

گوشی خرک

پایه خرک

 شبکه‌های صوتی  صفحه رو صفحه

 زیر ضلع کوچک ضلع بزرگ پوست

حلقه‌های مضراب مضراب کلید کوک

تاریخچه ساز قانون

تاریخچه سازقانون به اوایل تاریخ اسلام بازمی گردد دز بزخی منابع اختراع این ساز را به دانشمند یونانی افلاطون نسبت می‌دهند و برخی بر این باور اند که مخترع این ساز فارابی است و برخی دیگر می‌گویند سرچشمه آن درخراسان بوده یادر قرن سیزدهم (میلادی) در موصل پیدا شده، هر چند هیچ ‌یک از این نظردهندگان دلیل بر ادعای خود ندارند.

واقعیت این است که در فرهنگ کلاسیک شرق، ردی از سازهای خانواده سیتار پیدا نشده و سرچشمه قانون نیز، مانند سرچشمه بسیاری از سازهای دیگر، تاریک مانده‌است. آنچه بیش‌تر محتمل می‌رسد این که قانون از سرزمین‌های خاور نزدیک به اروپا رسیده و در کشورهای اروپایی با مکانیزه کردن آن، بزرگ‌ترین ساز کلاویه‌دار سیمی را ساخته و پرداخته‌اند


فارابی این ساز را هزار سال پیش، به صورت ۴۵ سیمی اختراع و در کتاب خود «الموسیقی الکبیر» بیان کرده‌است. صفی الدین آن را «نزهه» نامیده‌است. امروزه در سراسر آفریقا و آسیا، ساز قانون از رده سازهای سنتی و هنری اعراب به‌شمار می‌رود.


هنری جورج فارمر چنین می‌نویسد: ساز «نزهه» دوبار بزرگتر از سازی است که ذوزنقه شکل بوده و به نام «قانون» خوانده می‌شود. با این که ساز دومی قانون را به فارابی نسبت داده میشود، ساز اولی «نزهه» را باید از ابتکارات صفی الدین عبدالمومن دانست .ترک‌ها، که در مدتی کوتاه این ساز را از یاد برده بودند، اما از زمان محمود دوم عمر افندی، آن را از شام(سوریه ی امروز) به ترکیه آورد و دوباره در میان مردم به سرعت رواج داد.

 

اجزای تشکیل دهنده ساز قانون

قانون از اجزای متفاوتی مثل، پوست، پیشانی، کلاف ساز، شبکه های صوتی، مضراب، سیم، شیطانک، حلقه مضراب، خرک و قاب پوسته تشکیل شده است . ساز قانون به شکل ذوزنقه ساخته می شود و با چهار تا کلاف به هم متصل می شوند .

 

اجزای تشکیل دهنده ساز قانون

 

روی صفحه ساز قانون شبکه های مشبکی دیده می شود  که کمک می کند صدا از  آن شبکه ها خارج شود. بین صفحه بالایی و پایینی یا زیری دو استوانه وجود دارد که هر یک به اندازه یک مداد قطر داشته و در واقع وزن صفحه رویی را کنترل می‌کنند که صفحه ساز دچار تغییر شکل نشود. گوشی های ساز قانون از جنس چوب و به شکل میخ می باشند که دارای یک سر باریک و یک سر شبیه به اهرم هستند، گوشی های قانون به صورت عمودی در سمت چپ قانون مصطفی ساغلام طرح ۱ قرار دارند.

ساز قانون دارای یک کلید کوک هست که از ده سانتی متر ارتفاع برخوردار بود و در دست چپ نوازنده ساز قرار می گیرد.و در نهایت مهم ترین قطعه برای نواخت مضراب ساز قانون می باشد که  در بند دوم انگشت سبابه قرار دارد و در واقع نقش ناخن رو در ساز زدن ایفا می نماید . این مضراب فلزی هست و از جنس، نقره، ورشو یا برنج ساخته می‌شود.

 

سخن پایانی

قانون مصطفی ساغلام ساز ترکیه ای اصل می باشد و یکی از بهترین قانون های موجود و معروف جهان است که نوازندگان حرفه ای از این ساز استفاده می کنند. مجموعه دنیای ساز ها یکی از مراکز معتبر می باشد که ارائه کننده انواع ساز است. شما می توانید برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر از این مجموعه اقدام نمایید.

 

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )