معرفی ساز کاخن ، اجزا و راهنمای یادگیری آن [تصویر]
  • 28 آبان 1402

معرفی ساز کاخن ، اجزا و راهنمای یادگیری آن

ساز کاخن یک ساز کوبه ای جعبه ای است که قرن هاست وجود داشته اما در چند دهه اخیر محبوبیت جهانی پیدا کرده است. وقتی می ‌پرسید cajón چیست، به ترجمه کلمه اسپانیایی cajón» » به معنای واقعی کلمه یک «جعبه» است.

یک کاخن معمولاً به شکل یک جعبه مستطیل شکل است که اندازه آن حدود 12 در 12 در 18 سانت است، اگرچه اندازه‌گیری ‌های دقیق بین سازندگان کاخن متفاوت است. بدنه ساز از چوب ساخته شده و دارای شش ضلع است. در اینجا قصد داریم به بررسی اجزاء و راهنمای یادگیری این ساز بپردازیم، لذا لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید.

معرفی ساز کاخن

ساز کاخن که در زبان اسپانیایی به معنای صندوق و جعبه است، یکی از سازهای کوبه ای است که ظاهری چوبی دارد. نوعی ساز است که ما عادت نداریم زیاد آن را ببینیم. علاوه بر این، نوعی ساز است که برای بسیاری از افرادی که با موسیقی آشنا هستند، چندان شناخته شده نیست. کاخن که از مواد تخته سه لا ساخته شده است، یک ساز موسیقی است که با دست، قلم مو و ابزار ضربه ای مانند چکش و چوب نواخته می شود.

نواختن ساز کاخن بسیار ساده است. برای استفاده صحیح از آن، فرد باید با پاهای باز روی ابزار بنشیند. کاخن یک ساز موسیقی است که در اصل از آفریقا و پرو است. Cajon در ساحل ساخته شده است، ابزاری است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، به ویژه در آمریکا. این وسیله ظاهر متفاوتی نسبت به سازهای کلاسیک مانند ویولن و گیتار دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید به خواندن ادامه مطلب ادامه دهید.

• Cajon از کجا می آید؟

ساز موسیقی کاخن که با استفاده از یک نوازنده معروف گیتار روی صحنه محبوب شده است، عمدتاً در موسیقی فلامنکو استفاده می شود. کاخن به طور مکرر، به خصوص توسط درامرها، با تار و کوک استفاده می شود. این یک ساز موسیقی با استفاده آسان است.

ساز کاخن توسط بردگان آفریقایی در ساحل پرو در قرن هجدهم ساخته شد. کاخن که گمان می ‌رود نوادگان دیگر سازهای کوبه‌ای جعبه‌ای شکل از غرب آفریقا باشد، از جعبه‌ های حمل و نقل اقتباس شده است، به احتمال زیاد صندوق ‌های چای از اسپانیا تحویل داده می ‌شد که از چوب نازک ساخته شده بودند.

کاخن های سنتی آفریقایی-پرو هنوز تا حدودی شبیه جعبه های اصلی حمل و نقل هستند و بخش مهمی از رقص محلی پرو و فرهنگ آفریقایی-پرو باقی مانده اند. در سال 2001، کاخن بخشی از میراث ملی پرو توسط موسسه ملی فرهنگ پرو اعلام شد. 

هنگامی که برده داری در پرو در اواخر قرن نوزدهم پایان یافت، فرهنگ آفریقایی-پرو گسترش یافت و منجر به آزمایش و تکامل موسیقی و هنر شد. در این زمان، ساز کاخن از انواع جعبه ها، از جمله کشوهای کمد و جعبه های دست ساز ساخته می شدند. در اوایل دهه 1900، cajón دارای طراحی رایج تری بود و به بخشی جدایی ناپذیر از musica criolla، ژانر موسیقی رایج در جوامع ساحلی آفریقا و پرو تبدیل شد. 

 

Cajon از کجا می آید؟

 

در موسیقی معاصر، cajón محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، به ویژه در اجراهای آکوستیک و مینیمالیستی که در آن یک کیت کامل درام می ‌تواند بسیار قدرتمند باشد. امروزه، Cajón را می توان در سراسر جهان در موسیقی بلوز، آلترناتیو راک، پاپ، فانک، جاز و حتی موسیقی محلی ایرلندی شنید. در دهه 2000، برخی از درامرها نیز شناخته شده بودند که درام باس یک کیت را با کاخن جایگزین می کردند و به مجموعه درام صدای لاتین منحصر به فردی می دادند. امروزه، کاخن همچنان یک ساز محبوب در گروه‌های کوبه‌ای است که اغلب در سرتاسر آمریکای لاتین شنیده می ‌شود.

اجزای مهم ساز کاخن

ساز کاخن دارای یک سوراخ صدا است که به عنوان تقویت کننده برای صداهای تولید شده عمل می کند. محل قرارگیری cajón توسط سازنده تعیین می شود. بدنه های کاخن از مواد بسیار متنوعی ساخته شده اند که هر کدام صدایی متمایز به ساز می دهند.

کاخن ‌های سنتی از چوب ‌هایی مانند راش، توس، ماهون و بلوط ساخته می‌ شدند و اکثر سازهایی که امروزه می‌ توان خریداری کرد هنوز از این چوب ‌ها ساخته می ‌شوند. این چوب های سخت متراکم هنگام نواختن، صدایی عمیق و بم تولید می کنند. کاخن های مدرن نیز از پلاستیک و فایبرگلاس ساخته می شوند. اگرچه این مواد لحن ساز را تغییر می دهند، اما قوی تر، بادوام تر و بلندتر از سازهای سنتی هستند.

• ساختار اصلی ساز کاخن

Cajón یک ساز بدون صدا است، به این معنی که نمی توان آن را کوک کرد. با این حال، گام کاخن بسته به مواد مورد استفاده، محل سوراخ صدا، ضخامت مواد و محیطی که ساز در آن نواخته می شود، می تواند متفاوت باشد. مواد، گام کمتری تولید می کنند. وسط تاپا صدای بم کمتری تولید می‌کند، در حالی که لبه‌ها به صدای بالا می ‌رسند. مهم ترین اجزای اصلی این ساز عبارتنداز:

• قاب

• صفحه تاپا

• حفره رزونانس

• فنر

• اهرم کوک

تکنیک های نوازندگی و نحوه یادگیری ساز کاخن

به طور سنتی، نوازنده ساز کاخن در بالای ساز می نشیند (با جعبه مستطیلی که به صورت عمودی قرار دارد)، در حالی که به تاپا بین زانو ضربه می زند. کاخن ممکن است روی زمین قرار گیرد یا با زاویه کمی کج شود در حالی که جعبه روی لبه پایین قرار دارد. نوازنده با کف دست و انگشتان خود در موقعیت های مختلف به تاپا ضربه می زند تا صداهای مختلفی را به دست آورد. در زیر برخی از رایج ترین تکنیک های نوازندگی استفاده می شود.

تن باس: با دست صاف به وسط تاپا ضربه بزنید، کف دست و انگشتان را کمی از هم باز کنید و به دست اجازه دهید بلافاصله پس از ضربه از ساز بپرد. این ضربه تنها در چند سانت از تاپا ساخته می شود و لحنی گرم و کامل ایجاد می کند.

تن بالا: با کف دست به گوشه بالایی تاپا ضربه بزنید، به انگشتان اجازه دهید تا دو تا چهار سانت از صورت تاپا ضربه بزنند. برای رسیدن به صدای "پاپ" انگشتان باید شل باشند و کمی از هم فاصله داشته باشند. این شبیه صدای سیلی است که در طبل زدن لاتین رایج است.

 

 نحوه یادگیری ساز کاخن

 

لحن فشرده: گوشه بالایی تاپا را با صافی انگشتان کنار هم بزنید و پس از ضربه زدن، انگشتان را در تماس با سطح قرار دهید. این یک صدای کوتاه و استاکاتو تولید می کند. در حالی که این ساز به طور سنتی فقط با دستان خالی نواخته می شد، نواختن کاخن با ابزارهای مختلفی مانند چوب یا قلم مو که در میان سازهای کوبه ای وجود دارد، نیز رایج است.

این ساز متفاوت که در فرهنگ پرو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، با همراهی ملودی های سنتی شنوندگان را مجذوب خود می کند. از این رو افراد زیادی در دوره های نوازندگی ساز کاخن شرکت می کنند تا بدانند به چه معناست که امروزه در کشور ما ساز شناخته شده و مورد استفاده ای است.

انواع ساز کاخن

انواع مختلفی از ساز کاخن وجود دارد. با این حال، موارد اصلی به شرح زیر است:

1. Peruvian

اولین کاخن‌ها که بیش از 200 سال پیش در مزارع چای پرو ظاهر شدند، احتمالاً برای اولین بار به صورت جعبه هایی ظاهر شدند که توسط نوازندگان برده آفریقایی به صورت طبل تغییر کاربری دادند.طراحی پشت آن ها معمولا از چوب سخت بوده و  با برش سوراخ صدا گرد ساخته می شود. قسمت جلویی که پلاگین نام دارد از چوب چند لایه ساخته شده است. کاخن های پرویی صدای فشرده و خشکی تولید می کنند. یکی از ویژگی های اساسی این نوع ساز این است که در داخل آن سیم های درام وجود ندارد.

2. Snare

این کاخن ها با سیم های تله ای یا سیم های گیتار در پشت سطح ضربه ای نصب می شوند. اگر می‌خواهید صدای باس و تله درام کیت درام را دوباره خلق کنید، عالی هستند.

3. Cuban

معمولاً از پنج نوع چوب ساخته می شود که هر طرف به سمت پایین مخروط می شود و شکل متفاوتی به آن می دهد. این نوع کاخن که به سبک کوبایی معروف است، مانند کونگا نواخته می‌شود و صداهای بلندتر، بونگو یا کنگا مانند تولید می ‌کند.

نکات مهم در رابطه با ساز کاخن

ساز کاخن پرکاربردترین ساز موسیقی آفریقایی-پرو از اواخر قرن نوزدهم است. اعتقاد بر این است که طبل کاخن از بردگان آفریقای غربی و مرکزی در قاره آمریکا سرچشمه گرفته است. امروزه معمولاً از این ساز برای اجراهای موسیقی در بخش هایی از قاره آمریکا و اسپانیا استفاده می شود.

کاخن در دوران برده داری در سواحل پرو ایجاد شد. محبوبیت این ساز در دهه 1850 به اوج خود رسید و در پایان قرن نوزدهم نوازندگان این وسیله در حال آزمایش طرح ‌های ساز بودند که بخش ‌هایی از صفحات بدنه کاخن را خم می‌کرد تا الگوی ارتعاش صدای ساز را تغییر دهد. 

با توجه به اینکه کاخن از نوازندگان برده در قاره آمریکا در دوره استعمار اسپانیا سرچشمه گرفته است، دو نظریه مکمل برای منشا این ساز وجود دارد. این ساز ممکن است زاده مستقیم بسیاری از سازهای جعبه ای در غرب و مرکز آفریقا، به ویژه آنگولا و آنتیل باشد.

این ابزار از جعبه های حمل و نقل اسپانیایی برای استفاده بردگان گرفته شد. در شهرهای بندری مانند ماتانزاس، کوبا، جعبه‌ های ماهی و کشوهای کوچک به ابزاری مشابه تبدیل شدند. سوزانا باکا، یک موسیقی‌دان پرویی و اتنوموزیکولوژیست، می‌گوید که کاخن به عنوان «جعبه‌ای برای افرادی که میوه می ‌بردند یا در بندر کار می ‌کردند» سرچشمه می‌ گرفت و مادرش آن را در آنجا رها می‌کرد تا هر وقت بتواند آن را بنوازد. نظریه دیگر این است که بردگان از جعبه‌ ها به عنوان ابزار موسیقی استفاده می ‌کردند و اساساً آنها را پنهان می ‌کردند تا ممنوعیت ‌های استعماری اسپانیایی در زمینه موسیقی، عمدتاً در مناطق آفریقا را براندازند. 

 

نکات مهم در رابطه با ساز کاخن

 

• موسیقی معاصر

در دهه 2000 (دهه)، ساز کاخن در سبک ‌های خاصی از سبک ‌های موسیقی ساحلی پرو مانند توندرو، زاماکوئکا، و والس پرو، فلامنکو معاصر اسپانیایی و رومبای معاصر کوبایی به طور گسترده شنیده شد. کاخن های مدرن اغلب برای همراهی گیتار آکوستیک سولو یا پیانو استفاده می شوند.

کاخن به سرعت در موسیقی های پاپ، راک، فانک، موسیقی جهانی و جاز محبوب می شود. هنگام نواختن در یک محیط مینیمالیستی، کاخن اغلب توسط گروه ها به عنوان یک درام باس به جای یک کیت کامل درام استفاده می شود. اگرچه گاهی اوقات در برخی از گروه ها به جای بودران نواخته می شود، اما ساز کاخن به یک ساز محبوب در موسیقی محلی ایرلند تبدیل شده است. 

کاخن جعبه ای است که معمولاً از چوب سخت ساخته شده است و هنگام بازی روی آن می نشینید. هنگامی که به هر وجهی از کاخن ضربه می زنید، چوب طنین انداز می شود تا یک تن صدا ایجاد کند. چوب ‌های سخت‌ تر مانند توس و راش تمایل به تولید صدای بم قوی ‌تر و تن ‌های بلندتری دارند. هر چوب ویژگی ‌های صوتی خاص خود را دارد. وضعیت بدن برای استفاده از ساز کاخن بسیار مهم است.

تعداد زیادی از نوازندگان به جلو خم می‌شوند، زیرا کاخن را درست در وسط تاپا (جلو) می ‌نوازند که هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی ‌شود: دیگر صدا یا صدای باس را به شما نمی ‌دهد، اما نواختن شما را کند می ‌کند، صداهای ضعیفی تولید می ‌کند و هم چنین در ایجاد مشکلات مزمن کمر تاثیرگذار است.

کاخن یک آلات موسیقی است و بنابراین، هر سازنده خوبی آن را با توجه به جزئیات، مانند اتصالات قوی، الوارهای خوب، تقویت در موارد ضروری و غیره ساخته است. در دوره های زمانی که روی آن نشسته اید، ممکن است بخواهید از نوعی کوسن یا بالشتک استفاده کنید. 

سخن پایانی

بهترین رویکرد برای نواختن کاخن جدیدتان این است که وقت خود را صرف بازی با سطوح مختلف با استفاده از شدت های مختلف (سختی) ضربه و بازی در مکان های مختلف (به عنوان مثال بالا، وسط، پایین، کنار) کنید. با کاخن خود آشنا شوید و درک کنید که چگونه آهنگ ها و صداهای مختلف ایجاد می کنید. اگر مطمئن نیستید که بهترین کاخن برای شما کدام است،  به صفحه نحوه انتخاب بهترین کاخن برای شما مراجعه کنید. سعی کنید برای کسب اطلاعات بیشتر از متخصصین این حوزه کمک بخواهید.

 
: اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

درباره‌ی سیم های گیتار بیشتر بدانیم
درباره‌ی سیم های گیتار بیشتر بدانیم

سیم گیتار از جمله مهمترین اجزای گیتار است که تاثیر مستقیم روی صدای آن دارد. جنس سیم گیتار انواع مختلفی دارد که در انتخاب آن بلید دقت شود.

کاخن اسلپ چیست؟
کاخن اسلپ چیست؟

در حال حاضر کاخن تبدیل به داغ ترین طبل دستی در بازار شده است و جای تعجب نیست که چرا اینگونه است. آنها مقرون به صرفه، قابل حمل و قابل نواختن هستند. بهترین از همه آنها می توانند با طیف گسترده ای از آلات موسیقی سازگار شوند. بنابراین اگر به فکر خرید اولین کاخن خود هستید در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بدانید تا به شما در انتخاب این ساز کمک بیشتری کند.

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )