تسلط بر 15 آکورد مهم گیتار برای مبتدیان [تصویر]
  • 22 دی 1401

تسلط بر 15 آکورد مهم گیتار برای مبتدیان

 مقدمه ای درباره آکورد های گیتار 

آکوردهای گیتار، ستون فقرات نوازندگی گیتار هستند. آکوردهای مبتدی گیتار برای تازه‌ کارانی که مایل هستند آکوردهای بیشتری یاد بگیرند میتواند برای یک هنرجو چالش بر انگیز باشد. هر زمان که آکوردهای گیتار را برای مبتدیان یاد می گیرید، باید درک روشنی از اصول کلی نوازندگی گیتار داشته باشید. مانند قرار دادن انگشت و قدرت نگه داشتن نت.

 

این مقاله راهنمای نحوه یادگیری آکورد است. مهم است که در مورد آکوردهای گیتار که برای مبتدیان بیشترین استفاده را دارند بدانید تا بتوانید از جای درست شروع کنید. هنگامی که انگشت ها پشت فرت مشخص شده قرار گرفتند و انگشت شما قادر به نگه داشتن یک نت با صدای تمیز بود، آماده یادگیری آکوردهای گیتار هستید!

 

آیا می خواهید از یک مبتدی کاملاً به یک گیتاریست با اعتماد به نفس تبدیل شوید؟ این راهنمای رایگان به شما کمک می کند تا آهنگ های مورد علاقه خود را به راحتی و در کمترین زمان بخوانید!

 

آکورد گیتار چیست؟

آکوردهای پایه گیتار مجموعه ای از نت ها هستند که به طور همزمان نواخته می شوند. در یک آکورد، حداقل دو نت اصلی گیتار وجود دارد. نت ریشه بلوک سازنده هر آکورد است و کلید آکورد را مشخص می کند. ریشه معمولاً کم صداترین نت است.به عنوان مثال، یک C Major یک نت ریشه C خواهد داشت. آکورد بر اساس نت C ساخته شده است.

مبتدی ها اغلب فکر می کنند که هنگام نواختن یک آکورد نیاز به نواختن هر سیم دارند، اما این فقط در مورد برخی از آکوردها صدق میکند.

در حالتی دیگر یک سیم باید با انگشت به صورت تکی نواخته شود تا آکورد به درستی پخش شود. اینها چیزهای کوچکی هستند که به شما کمک می کنند تا یک گیتاریست بهتر شوید.

همانطور که گفتیم آکورد یکی از مهمترین جنبه های نواختن گیتار است. آنها همچنین به ارائه ریتم بهتر در آهنگ کمک می کنند.

دانستن نحوه یادگیری آکوردها و به خاطر سپردن نحوه قرار دادن انگشت برای مبتدیان حیاتی است.پس از یادگیری محل قرارگیری نت ها روی فرت بورد، شروع به ساختن و تمرین آکورد خواهید کرد.

آکوردهای گیتار مورد استفاده شما احتمالاً همان هایی هستند که در آهنگ های مورد علاقه شما شنیده میشوند. همچنین آکوردها از ابتدا، راه شما برای کشف بیشتر در مورد گیتار و تئوری موسیقی را راحت تر خواهند کرد .

اگر تا به حال نام یک گیتاریست ریتم را شنیده اید، آنها مسئول اکورد و ریتم یک آهنگ هستند. آنها آکورد را می نوازند، در حالی که یک گیتاریست اصلی بیشتر نت هایی را می نوازد که از ساختار آکورد پیروی می کنند و اصطلاحا ملودی هستند.

 

12 آکورد پایه گیتار برای مبتدیان (+ 3 مورد دیگر)

قبل از اینکه آکوردهای گیتار را یاد بگیرید، باید کوک سیم های گیتار را یاد بگیرید. هنگامی که رابطه هارمونیک بین سیم‌های گیتار را درک کردید، می‌توانید با آکوردهایی که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، کنار بیایید.

 

در اینجا خلاصه ای سریع آمده است:

سیم ششم E پایین است

سیم پنجم A است

سیم چهارم D است

سیم سوم G است

سیم دوم B است

سیم اول E بالا است

 

سیم اول یا high E در پایین گیتار قرار دارد. اگر سیم های شما نت های متفاوتی تولید می کنند، ممکن است مجبور شوید آنها را کوک کنید! حالا، اولین آکوردهایی که باید روی گیتار یاد بگیریم چیست؟

 

مهمترین آکوردهای گیتار عبارتند از :

G Major

C Major

D Major

A Major

A Minor

E Major

E Minor

F Major

B Major

B Minor

F Sharp Major

B Flat Major

C Sharp Major

E Flat Major

A Flat Major

 

این آکوردهای اولیه گیتار به شما این امکان را می دهد که تعداد زیادی آهنگ را اجرا کنید.ما می‌خواهیم آهنگ‌های بیتلز و آهنگ‌های اد شیران را در کمترین زمان یاد بگیرید حتی اکثر اهنگ های معروف دیگر نیز با این اکورد ها قابلیت اجرا دارند!

تمرین این آکوردهای مبتدی گیتار برای رسیدن به سطح جدیدی از نواختن گیتار بسیار مهم است. برخلاف تمرین های پیچیده، تمرین آکوردها نیز می تواند برای یک مبتدی بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد. شما قادر خواهید بود صدای نت ها را بهتر درک کنید و مهارت انگشتان شما بهبود خواهد یافت. این زمانی است که یک گیتاریست درک بهتری از یک آهنگ به دست می آورد و می تواند گیتار را بدون نگاه کردن بنوازد.

 

1- آکورد G Major

سل ماژور از نت های سه انگشتی G، B و D تشکیل شده است. برای یادآوری، G نت ریشه است.

 

ابتدا انگشت اشاره خود را روی فرت دوم سیم پنجم قرار دهید.

سپس انگشت وسط خود را روی فرت سوم سیم ششم قرار دهید.

در آخر انگشت حلقه خود را روی فرت سوم سیم اول قرار دهید.

 

در حالی که انگشتان خود را به سمت پایین فشار داده اید، بدون بی صدا کردن نت های باز، همه سیم ها را بنوازید.این آکورد یک عنصر اصلی در بسیاری از آهنگ های محبوب است.

 

2- آکورد C Major

دو ماژور از نت های سه انگشتی  C،D و E تشکیل شده است.

 

ابتدا انگشت اشاره خود را روی فرت اول سیم دوم قرار دهید.

سپس انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم چهارم قرار دهید.

در نهایت انگشت حلقه خود را روی فرت سوم سیم پنجم قرار دهید.

 

همه سیم ها را به جز سیم ششم بنوازید.شکل گیری انگشتان شما کاملاً طبیعی است، بنابراین تمرین آن به عنوان یک مبتدی نباید خیلی سخت باشد.

 

3- آکورد D Major

ر ماژور از نت های سه انگشتی تشکیل شده ازD ،F Sharp و A میباشد.

 

برای شروع، انگشت اشاره خود را روی فرت دوم سیم سوم قرار دهید.

سپس انگشت حلقه خود را روی فرت سوم سیم دوم قرار دهید.

در آخر انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم اول قرار دهید.

 

همه سیم ها را به جز E و A پایین بنوازید. از هر گیتاریستی بپرسید اولین آکوردهایی که روی گیتار یاد می گیرند چیست؟ آنها احتمالاً می گویند D ،C و G major

هنگامی که آکوردهای ماژور G ،C و D را شناختید، باید بین این سه آکورد عقب و جلو بروید و آنها را به خوبی تمرین کنید تا حافظه عضلانی خود را توسعه دهید.

این آکوردهای گیتار مبتدی، اولین آکوردهایی هستند که به عنوان مبتدی یاد می گیرید، زیرا اجرای آنها هم از نظر مفهومی و هم از نظر فیزیکی ساده است.

 

4- آکورد A Major

آکورد لا ماژور از نت های سه انگشتی تشکیل شده است E ،A و C sharp

این یکی از ابتدایی ترین آکوردهای گیتار است زیرا نت ها به شکل فشرده روی فرت دوم قرار دارد. نیازی به کشش زیاد انگشتان نیست.

بدون در نظر گرفتن اندازه دست یا توانایی انگشتان شما ، در کل نواختن این آکورد آسان است.

 

انگشت اشاره خود را روی فرت دوم سیم چهارم قرار دهید.

سپس انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم سوم قرار دهید.

در آخر انگشت حلقه خود را روی فرت دوم سیم دوم قرار دهید.

 

همه سیم ها را به جز سیم ششم بنوازید. تا زمانی که صدایی کامل و رضایت بخش را بشنوید به زدن سیم ها ادامه دهید.

 

5- آکورد A Minor

لا مینور از نت های سه انگشتی A ،C و D تشکیل شده است.

 

ابتدا انگشت اشاره خود را روی فرت اول سیم دوم قرار دهید.

سپس انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم چهارم قرار دهید.

در آخر انگشت حلقه خود را روی فرت دوم سیم سوم قرار دهید.

 

همه سیم ها به جز E پایین را بزنید. رفت و برگشت بین A مینور و ماژور راه خوبی برای یادگیری تفاوت های مینور و ماژور است. این یک مفهوم اساسی است که شما باید به عنوان یک گیتاریست یاد بگیرید.

شناسایی تفاوت های اولیه هنگام یادگیری آکوردهای گیتار ضروری است تا بتوانید از تمرین و پیشرفت بیشتر در این خط لذت ببرید.

 

6- آکورد E Major

E ماژور از نت های سه انگشتی E ،B و G Sharp تشکیل شده است.

 

انگشت اشاره خود را روی فرت اول سیم سوم قرار دهید.

سپس انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم پنجم قرار دهید.

در آخر انگشت حلقه خود را روی فرت دوم سیم چهارم قرار دهید.

 

همه سیم ها را با این آکورد بزنید. مانند سایر آکوردهای پایه، E ماژور در بسیاری از آهنگ های محبوب به شدت استفاده می شود. سعی کنید نواختن آکوردهای A مینور و E ماژور را تبدیل به چالش کنید و پشت هم تمرین کنید. در نهایت، مهم است که آکوردی مثل E ماژور را به درستی یاد بگیرید.

 

7- آکورد E Minor

E مینور از نت های دو انگشتی تشکیل شده است E و B  

 

با قرار دادن انگشت وسط خود روی فرت دوم سیم پنجم شروع کنید.

سپس انگشت حلقه خود را روی فرت دوم سیم چهارم قرار دهید.

 

این کل آکورد است. همه سیم ها را با این آکورد ساده گیتار به صدا در بیاورید. تمام این 15 آکورد را می توان در یک جلسه تمرین یاد گرفت، اما چند ساعت طول می کشد تا همه آنها را به طور تمیز بنوازید و به خاطر بسپارید.

 

8- آکورد F Major

فا ماژور به نوعی یک آکورد پیچیده برای مبتدیان است اما برای افزایش توانایی های شما ضروری میباشد. این آکورد معمولا با باره گرفتن توسط انگشت اشاره نواخته میشود. در واقع انگشت اشاره روی تمام سیم های یک فرت قرار دارد.

این آکورد را می توان به هر فرت دیگری منتقل کرد و در نتیجه آکورد جدیدی با ریشه های جدید ایجاد می شود.

F Major از پنج نت انگشت تشکیل شده است F ، C ، A ،  F،C و F  ، در این آکورد همه انگشت ها استفاده می شوند.

 

انگشت اشاره روی اولین فرت همه سیم ها قرار می گیرد.

سپس انگشت حلقه خود را روی فرت سوم سیم پنجم قرار دهید.

سپس صورتی خود را روی فرت سوم سیم چهارم قرار دهید.

در آخر انگشت وسط خود را روی فرت دوم سیم سوم قرار دهید.

 

همه سیم ها را برای نواختن این آکورد بزنید. انگشت وسط شما در آکوردهای هم شکل فا ماژور مهم است. وقتی روی فرت بورد فشار داده می شود، آکورد صدای اصلی خود را میدهد. اگر این انگشت را بلند کنید، آکورد مینور می شود.

برخلاف هفت آکورد قبلی، فا ماژور یک آکورد با باره است و برای تسلط واقعی نیاز به تمرین بیشتری دارد. به عنوان یک مبتدی، شکل فا ماژور ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. اگر تمرین کنید، شروع به احساس راحتی می‌کنید.

هنگامی که این آکوردهای پایه گیتار را یاد گرفتید، در واقع به توانایی های گیتار خود اطمینان بیشتری خواهید داشت. شما قادر خواهید بود بسیاری از آهنگ های مورد علاقه خود را بنوازید.

شما همچنین پایه ای برای ترانه سرایی خود ایجاد خواهید کرد. بسیاری از آهنگ های عالی با استفاده از گیتار و این آکوردهای اصلی که تا کنون در مورد آن صحبت کردیم نوشته شده است.

 

9- آکورد B Major

مانند F Major،B Major هم آکورد سختی برای مبتدیان است که با این وجود یادگیری آن مهم است.

این یک آکورد آشنا است که در بسیاری از آهنگ‌ها یافت می‌شود، بنابراین مبتدی‌ها باید به این نکته توجه کنند که زودتر به آن مسلط شوند. اگر انگشتانتان به نواختن آکوردهای F و B ماژور و مینور عادت نداشته باشند، برای نواختن بسیاری از آهنگ ها مشکل خواهید داشت و مجبورید فقط به سراغ آهنگ های ساده بروید.

 

نت های گیتار و محل قرارگیری انگشتان نسبتا ساده هستند. سی ماژور یک آکورد باره دار است. همانطور که در بالا نشان داده شده است، انگشت اشاره شما روی فرت دوم قرار گرفته است. همچنین انگشتان خود را روی سیم سوم، چهارم و پنجم روی فرت چهارم قرار دهید.

 

چندین راه دیگر برای نواختن آکورد B ماژور وجود دارد، اما مهم است که ابتدا با اصول اولیه شروع کنید. آکوردها را می توان به روش های مختلفی نواخت، و با توسعه مهارت های خود، میتوانید کم کم آنها را نیز امتحان کنید. سپس می توانید با پیشرفت در آکورد، به سراغ آرپژ و سایر تکنیک های موسیقی بروید.

 

10- آکورد B Minor

B Minor، مانند B Major، شامل انگشت گذاری نسبتا سخت برای یک مبتدی است. سی مینور یک آکورد آشنا است که از نظر نواختن خیلی پیچیده نیست، بنابراین ارزش یادگیری را دارد.

 

مانند آکورد ماژور، تمام انگشتان شما مورد نیاز هستند. سیم ها را بر روی فرت دوم با انگشت اشاره کامل میگیرید، انگشت وسط خود را روی سیم B روی فرت سوم قرار می دهید و سپس انگشتان باقی مانده خود را روی فرت چهارم روی سیم های D و G قرار می دهید. برای دریافت صدای کامل و دقیق، ممکن است مجبور شوید بیشتر از آنچه فکر می کنید انگشتانتان را روی سیم ها فشار دهید.

 

این ممکن است کمی تمرین نیاز داشته باشد تا کاملا خوب شود. حتی بعد از اینکه جای انگشت را به خاطر بسپارید، ممکن است هنوز مدتی طول بکشد تا از آکوردهای B مینور به آکوردهای B مینور منتقل شوید و بالعکس. با این وجود، یک مبتدی باید آن را بیاموزد، و یادگیری آن مهم است.

 

11- آکورد F Sharp Major

اکنون که به چند آکورد مینور پرداخته اید، وقت آن است که نگاهی به Flats و Sharps بیندازید. خوشبختانه، تکنیک انگشت و اصولی که قبلاً آموخته اید مفید خواهد بود.

 

مانند سایر آکوردهای F ، فا دیز ماژور یک آکورد باره دار است. همانطور که در بالا می بینید، باید با انگشت اول خود همه سیم های فرت دوم را بگیرید. باقی انگشتان مانند آکورد ماژور جای گذاری میشوند اما روی فرت جلو تر.

 

قرار دادن انگشت ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشد. با تمرین، تکنیک شما بهبود می یابد و می توانید به راحتی از آکوردی به آکورد دیگر منتقل شوید.

اف شار ماژور آکوردی است که معمولاً در آهنگ‌های راک، پاپ و جاز یافت می‌شود. این یک آکورد عالی برای یادگیری است که به شما کمک می کند آهنگ های مورد علاقه خود را اجرا کنید و در مورد تئوری موسیقی بیشتر بدانید.

 

12- آکورد B Flat Major

سی بمل ماژور نیز یکی دیگر از مهمترین آکوردهای گیتار برای مبتدیان است. علاوه بر این، سازهایی مانند کلارینت، ترومپت، و ساکسیفون تنور در گامسی بمل نواخته می شوند. این به این معنی است که بی فلت ماژور برای آهنگسازی گروه های بزرگ یا گروه های کنسرت محبوب است.

 

برای تشکیل این آکورد، انگشت اشاره خود را روی فرت اول می بندید و سه انگشت دیگر خود را روی سیم های D ،G و B فرت سوم قرار می دهید.

 

این یک آکورد باره دار ایده آل برای یادگیری افراد مبتدی است زیرا یکی از پرکاربردترین آکوردهای گیتار است و نیازی به مهارت استثنایی  در انگشتان ندارد.

 

13- آکوردC Sharp Major

اگر این آکورد عجیب یا بد به نظر می رسد، ممکن است بخواهید محکم تر فشار دهید و محل قرارگیری انگشت خود را به دقت بررسی کنید.

 

برای نواختن این آکورد باید با انگشت اول سیم های فرت چهارم را بگیرید و با سه انگشت دیگر فرت ششم سیم های دوم سوم و چهارم را فشار دهید.

 

مانند سایر آکوردهای دیز اصلی، این یکی از پرکاربردترین آکوردهای گیتار است. اگر می‌خواهید آهنگ‌های محبوبی را یاد بگیرید یا می‌خواهید آهنگ‌ها را به کلیدهای فلت یا شارپ منتقل کنید، بسیار مفید است.

 

14- آکوردE Flat Major

این آکورد نیاز به کمی کشش انگشتان دارد. احتمالا آکورد می بمل ماژور برای مبتدیان راحت نیست.

با این حال، یکی از مهم ترین آکوردهای گیتار برای یادگیری است. پس از کار کردن متوجه خواهید شد که بسیاری از آهنگ ها از آکورد ماژور E flat استفاده می کنند.

 

برای این آکورد، انگشت اشاره فقط سیم G و E پایین را می نوازد. این کار به ظرافت انگشت نیاز دارد و نیاز به عادت کردن دارد. چرا که ممکن است در ابتدای نواختن این آکورد حالت انگشتان برایتان کمی عجیب باشد.

 

اگر می خواهید برخی از آهنگ های مورد علاقه خود را اجرا کنید، در نهایت باید شروع به کشش انگشتان خود کنید و این آکورد را تمرین کنید.

 

15- آکورد G Sharp Major

آکورد سل دیز ماژور آخرین آکوردی است که فکر می کنیم باید به عنوان یک مبتدی یاد بگیرید. هنگامی که از این پانزده آکورد فراتر رفتید، شروع به ورود به چیزهای پیچیده تری خواهید کرد.

 

این یک آکورد باره دار است که سه انگشت دیگر در فرت پنجم و ششم قرار دارند. مانند آکوردهای مختلف مشابه.

 

در این مرحله، شما باید نحوه یادگیری آکوردها را بدانید و می توانید از دانش خود در مورد شروع یادگیری صداهای مختلف استفاده کنید. همانطور که با قرار دادن انگشت و صداگذاری آزمایش می کنید، درک خوبی از پیشرفت در آکورد به دست خواهید آورد.

 

: اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

نکاتی در مورد نگهداری ساز گیتار
نکاتی در مورد نگهداری ساز گیتار

تعمیر و نگهداری ساز، موضوعی است که اکثر هنر آموزان به آن توجه زیادی نمی کنند. این عامل باعث می شود در درازمدت کیفیت سازها پایین بیاید و با تغییر صدای سیم ها فرد متوجه ایرادات موجود در ساز شده و در این مرحله به فکر تعویض سیم یا تعمیر ساز باشد. اما نگهداری از ساز بسیار مهم است و در بیرون آوردن صدای ساز و حفظ کیفیت بسیار موثر است. بنابراین در این مقاله قصد داریم نکات کلیدی در مورد نحوه نگهداری از ساز گیتار و بررسی تاثیر آن بر کیفیت ساز و کیفیت صدای تولید شده را بیان کنیم.

10 نکته کاربردی که قبل از خرید گیتار آکوستیک باید به آن توجه کنید
10 نکته کاربردی که قبل از خرید گیتار آکوستیک باید به آن توجه کنید

خرید گیتار اکوستیک در صورتی رضایت بخش است که هنگام خرید به نکات کاربردی دقت نمایید. ما در اینجا ۱۰ نکته کاربردی برای خرید این گیتار را بیان می کنیم.

قیمت گیتار به چه عواملی بستگی دارد؟
قیمت گیتار به چه عواملی بستگی دارد؟

گیتار یکی از سازهای بسیار پر طرفدار است. این ساز در انواع مختلفی وجود دارد. در واقع قیمت گیتار نیز به نوع و برند آن بستگی دارد.

کدام گیتار برای یادگیری بهتر است؟
کدام گیتار برای یادگیری بهتر است؟

اگر تصمیم به یادگیری گیتار گرفته‌اید، به خاطر گرفتن یکی از متنوع‌ترین، تاثیرگذارترین و هیجان‌انگیزترین تصمیم‌های زندگی‌تان به شما تبریک می‌گویم. علاوه بر یافتن یک معلم خوب یا دوره آنلاین، باید "گیتار مناسب" را نیز پیدا کنید. با وجود سه نوع گیتار مختلف و رنگ های مختلف موجود، انتخاب گیتار می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. بنابراین، داشتن یک سازی که در دستتان است به شما کمک می کند موسیقی زیبا بسازید، یکی از لذت های بزرگ شروع کار با گیتار است. کلاسیک، آکوستیک و الکترونیک سه نوع مختلف گیتار هستند که مزایای متفاوتی دارند. نوع پخش، صدا و قیمت هر کدام نیز متفاوت است. در این قسمت از سایت به معرفی آنها می پردازیم.

معرفی ۲۰ گیتار برای افراد مبتدی تا حرفه ای
معرفی ۲۰ گیتار برای افراد مبتدی تا حرفه ای

انواع گیتار با کاربری های متفاوت در دنیا وجود دارد؛ اگر به دنبال خرید گیتار هستید باید ابتدا مواردی را از جمله سطح مبتدی یا حرفه ای بودنتان را مدنظر قرار دهید؛ این مقاله را که به معرفی 20 گیتار پرداخته است، مطالعه کنید.

راهنمای خرید بهترین گیتار یاماها
راهنمای خرید بهترین گیتار یاماها

یاماها یکی از بهترین مارک‌های گیتار و همچنین سایر آلات موسیقی در جهان می باشد. این مدل گیتارها دارای ساختاری استثنایی هستند و قادر به تولید صداهای مختلفی می باشند. سازه های این برند معروف یاماها گیتاری از سطح مبتدی تا پیشرفته در انواع مختلف و رنگهای متنوع طراحی و تولیدکرده اند. در این مقاله راهنمای خرید بهترین گیتار یاماها را در اختیار شما قرار می دهیم.

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )