دانستی های جالب در مورد ویولن سل که شاید نمی دانستید! [تصویر]
  • 24 آبان 1401

دانستی های جالب در مورد ویولن سل که شاید نمی دانستید!

 

ویولن سل یکی از سازهای پر استفاده در ارکستر است. این ساز صدای بلند و و غنی دارد که از ساز های دیگر مانند ویولن یا ویولا نمی توانید دریافت کنید. اما آیا می دانید چه چیزی باعث جذابیت ویولن سل می شود؟ این مقاله به بررسی برخی از افسانه های ویولن سل، داستان های جالب چلو می پردازد و نگاهی به برخی از حقایق جذاب و کمتر شناخته شده ویولن سل خواهد انداخت که فکر می کنیم حتی برخی از نوازندگان باتجربه را شگفت زده خواهند کرد.

 

1-ویولن سل بسیار شبیه صدای انسان است

گفته می شود که از بین تمام سازهای ارکستر، ویولن سل شباهت زیادی به صدای انسان دارد. در واقع محدوده صدایی این ساز بسیار شبیه صدای انسان است و هر چهار محدوده باس، تنور، آلتو و سوپرانو را در بر می گیرد.

ویولن سل این کار را با کیفیت صدای عالی در هر سطح انجام می دهد و می تواند بسیار فراتر از آن هم باشد. اما شباهت عمیق تر از این است - لحن رسا، غنی و آرام ویولن سل این قدرت را دارد که بخواند و قلب را مانند صدای یک خواننده لمس کند.

 

2-ماجرای بوت های ناپلئون بناپارت

تمام ویولن سل های ساخته شده توسط آنتونیو استرادیواری در قرن هجدهم دارای "نام" هستند و یکی از آنها، The Duport بود، ساخته شده در سال 1711، داستان جالبی دارد.

در سال 1812، ویولن سل متعلق به ژان لوئیس دوپورت بود که به عنوان پدر تکنیک مدرن ویولن سل شناخته می شد.او برای امپراتور ناپلئون بناپارت در کاخ اجرا کرد و داستان این است که پس از آن اجرا بناپارت مصمم شد که این ساز را امتحان کند.

پس از امحتحان کردن او آن را بسیار ناخوشایند دید، با فریاد گفت: "شیطان ، چطور این چیز را نگه می‌داری، مسیو دوپورت؟"گفته می شود که یک فرورفتگی که هنوز روی ساز قابل مشاهده است، ناشی از برخورد خشن امپراطور در حالی که ویلن سل را با چکمه هایش می چرخانده است.

ژان لویی دوپورت در سال 1819 درگذشت و ویولن سل به پسرش سپرده شد. آگوست-ژوزف فرانکوم با خرید آن به قیمت بالایی در سال 1843 از پسر دوپورت، رکورد قیمتی را به نام خود ثبت کرد. یک ساز ساز به نام Jean Baptiste Vuillaume از Duport به عنوان مدل اصلی ویولن سل خود استفاده کرد.

مستیسلاو روستروپوویچ، نوازنده مشهور قرن بیستم نیز از سال 1974 تا زمان مرگش در سال 2007، این ویولن سل برجسته را می نواخت.

 

3-گران ترین ویولن سل چه ارزشی دارد؟

در سال 2008 چلو Duport Stradivarius توسط بنیاد موسیقی نیپون به قیمت 20 میلیون دلار خریداری شد.

این گران‌ترین ویولن سل است که تا به حال فروخته شده است و احتمالاً بیشترین پولی است که تا به حال برای یک ساز موسیقی پرداخت شده است (ویولای مک دونالد استرادیواریوس با قیمت ذخیره‌ای 45 میلیون دلار برای فروش گذاشته شد اما فروخته نشد)

 

4-قدیمی ترین ویولن سل جهان تقریباً 500 سال قدمت دارد!

قدیمی ترین ویولن سل جهان، معروف به "شاه"، ساخته شده توسط آندریا آماتی در اواسط قرن شانزدهم است.

پادشاه توسط محققان موزه ملی موسیقی در ورمیلیون، داکوتای جنوبی مورد بررسی قرار گرفت تا به آنها کمک کند مشخص کنند کدام قطعات اصلی هستند و چه چیزهایی تغییر یافته است - این قدیمی ترین ویولن سل است و به همان شکلی است که امروزه استفاده می کنیم.

این ویولن سل که با رنگ های قرمز، سبز و طلایی تزئین شده است، حتی تصویری از شاه چارلز نهم فرانسه را نیز به تصویر می کشد.به نظر می رسد که این ساز به صورت ایستاده نواخته شده است.

 

5-ویولن سل در واقع نام متفاوتی دارد

چلو در واقع نسخه کوتاه شده نام کامل آن Violoncello است.این نام به معنای "ویولون کوچک" در ایتالیایی ترجمه شده است که امروزه به نام ویولنسل هم آن را میشناسند.

 

6-تحولی مهم در چلو

قبل از قرن هجدهم، ویولن سل تنها از طریق قدرت پاهای نوازنده به صورت عمودی نگه داشته می شد. میله نگه دارنده انتهایی که امروزه روی ویولنسل می‌بینیم توسط A.F. Servais، یک مجری و مربی برجسته، محبوب شد که نمی‌توانست ساز خود را فقط با پاهایش نگه دارد، و از یک میله نوک تیز انتهایی به عنوان تکیه‌گاه استفاده کرد.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

enamad

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )