10 ساز بادی محبوب در جهان – کدام یک برای شما مناسب است؟ [تصویر]
  • 18 آبان 1401

10 ساز بادی محبوب در جهان – کدام یک برای شما مناسب است؟

 امروزه طیف گسترده ای از سازهای بادی در دسترس نوازندگان مشتاق است. برخی از این ساز ها هزینه اولیه پایینی دارند و برخی دیگر حتی در دسته سازهای گران قیمت قرار دارند. یادگیری ساز بادی نباید ترسناک باشد. در بین لیست ما چندین انتخاب عالی برای افرادی که زمان زیادی برای یادگیری ساز خود ندارند وجود دارد.

 

در این مقاله 10 ساز بادی محبوب را به ترتیب تقریبی نزولی از محبوبیت و جزئیات اینکه کدام یک برای نوازندگان مبتدی عالی هستند را بررسی می کنیم.

 

1-ساکسیفون

ساکسیفون به عنوان محبوب ترین ساز بادی که امروزه در بین هنرجویان جوان و بزرگسالان به طور یکسان نواخته می شود، در صدر این لیست قرار دارد. این ساز یک انتخاب عالی برای نوازندگان مبتدی است.

 

ساکسیفون بیشتر در گروه های سبک جز شناخته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که دو تن از مشهورترین ساکسیفونیست ها، چارلی پارکر و جان کولترین، نوازندگان جز بودند. اما ساکسیفون در گروه های بزرگ و گروه های کنسرت نیز نواخته می شود. گروه های راک نیز از آنها استفاده می کنند. ساکسیفون ها گاهی اوقات در یک ارکستر هم قطعاتی دارند.

 

یادگیری ساکسیفون چقدر سخت است؟

یادگیری ساکسیفون نسبتاً آسان است. میتوان گفت نواختن آن آسانتر از فلوت، کلارینت، ابوا و باسون است.

درک شیوه کار کردن با انگشتان دست ساده است و بیرون آوردن صدا از ساز کار سختی نیست. اما ایجاد یک صدای عالی مدتی طول می کشد.

هنگامی که خواندن موسیقی را یاد گرفتید، می توانید در حدود شش ماه انگشت گذاری اولیه را یاد بگیرید. انتظار داشته باشید که حداقل چهار تا هشت سال با ساز بنوازید. تا به سطح حرفه ای دست پیدا کنید.

 

2-کلارینت

کلارینت یکی از سازهای بسیار محبوب به خصوص در مدارس موسیقی است همچنین بسیاری از نوازندگان هم بزرگسال هستند. در حالی که انواع مختلفی از کلارینت وجود دارد، در اینجا ما عمدتاً در مورد محبوب ترین آنها، کلارینت B♭صحبت می کنیم.

 

این یک انتخاب خوب برای کسی است که چندین گزینه برای نوازندگی گروه می خواهد. کلارینت ها برای گروه و ارکستر نیز به همان اندازه خوب هستند و زیبایی خاصی به ترکیب صدای گروه ها می افزاید.

کلارینت طیف چشمگیری از مدل ها دارد، از موسیقی ارکستر گرفته تا موسیقی گروه. آنها همچنین در گروه های جز استفاده می شوند. برخی از مشهورترین نوازندگان کلارینت عبارتند از بنی گودمن، مارتین فراست و سابین مایر.

 

یادگیری کلارینت چقدر سخت است؟

کلارینت انگشت گذاری کمی سخت‌تر از ساکسیفون دارد و تسلط بر صدا دشوارتر است. بسیاری از نوازندگان کلارینت جوان صدای "جیرجیر" دارند.

اگر در نواختن کلارینت تازه کار هستید، باید نحوه نگه داشتن لب ها و دهان در حین نواختن را تمرین و تقویت کنید. شما باید بتوانید در حدود سه تا شش ماه در سطح مبتدی قطعه نوازی کنید. تسلط کامل بر کلارینت ممکن است پنج تا هشت سال طول بکشد.

 

3-فلوت

فلوت یک ساز بادی بسیار محبوب در بین نوازندگان جوان و بزرگسالان است. بسیاری از هنرجویان جوان در گروه های فلوت هستند و همیشه فرصت های زیادی برای نوازندگان فلوت برای پیوستن به یک گروه وجود دارد.

تطبیق پذیری شگفت انگیز این ساز یکی از دلایل محبوبیت آن است. فلوت ها در ارکسترها، گروه ها و گروه های مجلسی نقش دارند. برخی از مشهورترین نوازندگان فلوت عبارتند از ژان پیر رامپال، مت مولوی و گرت دیویس.

 

یادگیری فلوت چقدر سخت است؟

در حالی که مراحل اولیه یادگیری نواختن می تواند چالش برانگیز باشد، فلوت تقریباً به همان سطح دشواری کلارینت و ساکسیفون است.

فقط ایجاد صدایی بر روی فلوت می تواند بدون آموزش دشوار باشد. اما وقتی این ترفند را یاد گرفتید، فلوت ساز سختی برای نواختن نیست. انگشت گذاری ها بسیار شبیه به انگشت های ساکسیفون است و هر تجربه قبلی با یکی از سازهای مشابه، یادگیری دیگری را آسان تر می کند.

یادگیری انگشت گذاری شش ماه طول می کشد و تسلط آن می تواند شش تا هشت سال طول بکشد.

 

4-ترومپت

ترومپت در تمام سنین بسیار محبوب است. کوک B♭، رایج ترین نوع ترومپت، اولین ساز برنجی است که بسیاری از نوازندگان جوان یاد می گیرند. ترومپت ها در ژانرهای جز و راک و پاپ و حتی در ارکسترها و گروه های کلاسیک نیز محبوب هستند. دیزی گیلسپی، مایلز دیویس و وینتون مارسالیس از مشهورترین نوازندگان ترومپت‌ هستند.

 

یادگیری ترومپت چقدر سخت است؟

مانند فلوت، بیرون آوردن صدا از ساز برنجی در ابتدا می تواند مشکل باشد. ایجاد صدای مناسب با ترومپت مخصوصاً برای هنرجویان جدید چالش برانگیز است. این افراد به چند درس برای تمرین یا جلسه های آموزشی با پشتیبانی یک نوازنده با تجربه نیاز دارند تا بتوانند به تکنیک اولیه مسلط شوند.

هنگامی که نحوه تولید صدا را یاد گرفتید، برای ایجاد یک لحن با کیفیت باید قدرت لب و کنترل تنفس را تقویت کنید. این ممکن است چند سال طول بکشد. برای ترومپت حداقل شش تا هشت سال طول می کشد تا استاد شوید.

 

5-هارمونیکا

سازدهنی تا حدودی محبوب است، به خصوص در میان نوازندگان معمولی، و نواختن در محیط های معمولی بسیار سرگرم کننده است. شما می توانید آن را در خانه برای سرگرمی اجرا کنید یا می توانید آن را با دوستان خود در یک گروه اجرا کنید.

 

مجموعه هارمونیکاها

سازدهنی را بیشتر در موسیقی فولک، راک، بلوز و کانتری پیدا خواهید کرد. برخی از شناخته شده ترین نوازندگان سازدهنی آلن ویلسون، لیتل والتر و جان پوپر هستند. اگر می خواهید با یک گروه بلوز بنوازید، نیاز به هارمونیکا کروماتیک یا مجموعه ای از هارمونیکاهای دیاتونیک با کلیدهای مختلف دارید تا بتوانید با هر آهنگی بنوازید.

 

یادگیری سازدهنی چقدر سخت است؟

شروع کار با سازدهنی برای یک مبتدی بسیار آسان است. مانند همه سازها، بسته به نوع موسیقی که می خواهید بنوازید، یک منحنی یادگیری وجود دارد و کیفیت نواختن شما به زمانی که برای آن اختصاص می دهید بستگی دارد. اما نواختن آن با یک تمرین متناسب میتواند سریع و آسان باشد.

 

6-ترومبون

ترومبون در بین هنرجویان گروه های جوان و نوازندگان سولو و همچنین نوازندگان جز محبوب است. ترومبون یک ساز خاص و سرگرم کننده است که نواختن آن بسیار لذت بخش میباشد.

 

ترومبون سازی عالی برای نوازندگی گروهی، ارکستر، سبک های جز، بلوز و تک نوازی است. همچنین بخش مهمی از گروه کر یا سازهای برنجی است. تامی دورسی، جی.جی. جانسون و اربی گرین از معروف ترین ترومبونیست ها هستند.

 

یادگیری ترومبون چقدر سخت است؟

نکته حیرت انگیز در مورد ترومبون این است که هیچ توقف مشخصی برای اسلاید وجود ندارد، بنابراین باید دقیقاً به خاطر داشته باشید که اسلاید باید کجا برود تا نت های مناسب را پخش کنید.

برای ایجاد صدایی جذاب به جریان هوا و قدرت لب خوب نیاز دارید. و نواختن ترومبون مستلزم یادگیری خواندن موسیقی در کلید باس است. اینها در طول زمان توسعه خواهند یافت.

به عنوان یک ترومبونیست مبتدی، ممکن است قبل از اینکه بتوانید به تنهایی شروع به یادگیری کنید، به چند درس نیاز داشته باشید. ممکن است تا پنج سال طول بکشد تا در نواختن ترومبون مهارت پیدا کنید.

 

7-فلوت ریکوردر

فلوت ریکوردر یک ساز عالی برای نوازندگانی است که برای اولین بار به یادگیری موسیقی می پردازند و مخصوصاً در بین کودکان و نوازندگان جوان محبوب است. بسیاری از کودکان در مدرسه فلوت ریکوردر را یاد می گیرند که چگونه موسیقی بخوانند و به صورت گروهی بنوازند. فلوت ریکوردر بسیار آسان است، بنابراین برای افرادی که زمان زیادی برای تمرین یک ساز ندارند، انتخاب خوبی است.

کتاب‌های آهنگ فلوت ریکوردر با موسیقی‌هایی که از منابع پاپ و کلاسیک رونویسی شده‌اند در بسیاری از فروشگاه‌های موسیقی موجود است. در ژانر کلاسیک، فلوت ریکوردر در موسیقی قرون وسطی و رنسانس برای اولین باز بسیار شناخته شد.

برخی از شناخته شده ترین نوازندگان فلوت ریکوردر عبارتند از: ریچل بیگلی، ادگار هانت و کوارتت آمستردام لوکی استارداست.

 

یادگیری فلوت ریکوردر چقدر سخت است؟

نکته خوب در مورد فلوت ریکوردر این است که هر کسی با تلاش بسیار کمی می تواند صدای خوبی تولید کند. دمیدن در یک فلوت ریکوردر آسان است و تسلط بر انگشتان دست ساده است.

 

8-ابوا

ابوا در میان نوازندگان گروه و ارکستر محبوب است و کمتر به عنوان یک ساز گروه مقدماتی محبوبیت دارد.

 

یادگیری ابوا دشوار است، اما ارزشمند است. تجربیات بزرگی در انتظار هرکسی است که مایل به صرف زمان و تلاش برای یادگیری ابوا باشد. نوازندگان ابوا در گروه ها و ارکسترها مورد تقاضا هستند، زیرا این ساز بسیار دشوار است.

در موسیقی گروه کنسرت و ارکستر قطعات بسیار زیبایی برای ابوا وجود دارد. همچنین بسیاری از قطعات انفرادی دوست داشتنی برای این ساز تنظیم شده است. برخی از ابواییست های معروف عبارتند از: یوجین ایزوتوف، آلبرشت مایر و الین دوواس.

 

یادگیری ابوا چقدر سخت است؟

ابوا سازی چالش برانگیز است. بیرون آوردن صدا از ساز نیازمند تمرین خوبی است. انگشت‌ها کاملاً متفاوت از فلوت، ساکسیفون و کلارینت هستند و باعث چالش‌برانگیز شدن ابوا می‌شوند.

بسیاری از بازیکنان جوان به سختی می توانند صدای خوبی از ابوا ایجاد کنند و اگر می‌خواهید نواختن را یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم دوره آموزشی را حتما بگذرانید. انتظار می رود که برای نواختن ابوا در سطح پایه تا یک سال تمرین و برای استاد شدن به پنج یا ده سال نیاز داشته باشید.

 

9-توبا

بسیاری از سازهای برنجی در مدارس و کالج ها محبوب هستند. اما هر گروه یا ارکستر خوب حداقل به یک توبا نیاز دارد. و توبا بخش مهمی از دنیای گروه و ارکستر است.

 

با این حال، توبا یک ساز گران قیمت است. و قیمت بالا بیشتر مردم را از خرید توبا برای نواختن فقط برای سرگرمی باز می دارد. در واقع، در برخی موارد می توانید خودروی دست دوم ارزان تری بخرید. اگر بودجه کافی برای خرید توبا ندارید، یک عضو کوچکتر از خانواده توبا مانند یوفونیوم یا باریتون بخرید.

 

یادگیری توبا چقدر سخت است؟

توبا همان انگشتان ترومپت را دارد و یادگیری این دو را آسان‌تر می‌کند و مانند ترومبون، نواختن توبا نیاز دارد که هنرجو کلید باس را یاد بگیرد. توبا به جریان هوا و قدرت لب زیادی نیاز دارد. نوارندگان کوچکتر ممکن است تا زمانی که کنترل تنفس خود را توسعه ندهند با ساز خود در چالش باشند. نواختن توبا در سطح پایه زیاد طول نمی کشد، شاید شش ماه تا یک سال، و ممکن است چهار تا هشت سال طول بکشد تا استاد شوید.

 

10-باسون

باسون یکی از سازهای مهم در گروه و ارکستر است. معمولاً در یک گروه فقط یک یا دو باسونیست وجود دارد. اما باسون محبوب ترین ساز بادی چوبی در بین نوازندگان مبتدی نیست زیرا یادگیری آن چالش برانگیز و گران است.

 

باسون یا (فاگوت) تنوع زیادی در صدا و سبک های موسیقی دارد. به طور کلی یک ساز گروه و ارکستر است. استفاده در سبک های دیگر موسیقی تقریبا نادر است. برخی از شناخته شده ترین نوازندگان فاگوت آلبرشت هولدر، کلاوس تونمان و میلان ترکوویچ هستند.

 

یادگیری باسون چقدر سخت است؟

باسون ساز نسبتاً دشواری است. اما یادگیری آن آسان تر از ابوا است زیرا نی بزرگتر تولید صدا را آسان تر می کند. انگشتان دست مانند ابوا با چند کلید اضافی است. موسیقی برای فاگوت با کلید باس نوشته شده است.

یک درس از یک دوست یا یک معلم برای شروع کار با باسون ضروری است. حدود یک سال برای تسلط بر انگشت گذاری و پنج تا هشت سال برای تسلط بر ساز زمان نیاز است.

 

 

نتیجه گیری

سازهای بادی برای نواختن با ارزش و سرگرم کننده هستند. وقتی نواختن ساز بادی را یاد می گیرید، می توانید به تنهایی یا به صورت گروهی بنوازید. انتخاب ساز بادی برای نواختن نیاز به تفکر دارد. برخی از عواملی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید عبارتند از:

 

- قیمت ساز چقدر است

- یادگیری ساز چقدر آسان است

- مکان هایی که می توانید اجرا کنید، مانند یک گروه موسیقی یا ارکستر

- چه ژانرهای موسیقی را دوست دارید اجرا کنید و چقدر ساز با آن ژانرها سازگار است

 

برخی از سازها، مانند فلوت ریکوردر و سازدهنی، برای نوازندگان کم تجربه آسان تر است. بنابراین، اینها می‌توانند سازهای آغازین خوبی برای امتحان کردن قبل از حرکت به سمت چیزهای دشوارتر، مانند ابوا یا باسون باشند.

مانند هر ساز دیگری، اگر می‌خواهید به استاندارد بالایی در نوازندگی دست یابید، باید تلاش کنید تا پیشرفت کنید. اگر بخواهید برای یادگیری وقت بگذارید، هر یک از این ده ساز می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند به شما بدهد.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

enamad

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )