بررسی شرایط جسمی کودک برای انتخاب ساز مناسب [تصویر]
  • 30 بهمن 1402

بررسی شرایط جسمی کودک برای انتخاب ساز مناسب

آموزش موسیقی اگر به صورت اصولی و زیر نظر یک معلم با تجربه در آموزش موسیقی به کودکان انجام شود برای کودک شما بسیار مفید خواهد بود.بچه ها به طور طبیعی می توانند خیلی سریع یک ساز را یاد بگیرند و در آن زمینه پیشرفت کنند.


در زمینه فواید آموزش موسیقی به کودکان می توان گفت که اخیراً تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهد کودکانی که نواختن ساز را بلد هستند از نظر آموزشی رشد بهتری دارند.همچنین نواختن ساز توانایی های جسمانی کودک را بهبود می بخشد و بدن او را انعطاف پذیرتر و عضلات او را قوی می کند.


یکی دیگر از نکات مثبت در زمینه مشارکت کودکان در آموزشگاه موسیقی، رشد مهارت های اجتماعی کودک است.اما کودکی که شروع به یادگیری موسیقی کرده است ساعت های زیادی را با ساز خود می گذراند.در نتیجه انتخاب ساز مناسب برای کودکان بسیار مهم است و اگر ساز مناسب در دسترس کودک نباشد باعث می شود کودک شما از شرکت در کلاس های موسیقی صرف نظر کند و حتی هرگز شروع به یادگیری ساز نکند.


در زمینه انتخاب ساز مناسب برای کودکان باید به نکاتی مانند سن، شخصیت و توانایی بدنی توجه کرد.اما در ابتدای همه این موارد، مهم ترین نکته علاقه کودک شما به صدای یک ساز خاص و نواختن آن است.زیرا هنرجو برای یادگیری موسیقی باید به طور مداوم تمرین کند، در نتیجه اگر فردی به ساز خود علاقه نداشته باشد، ممکن است برای او مشکلاتی ایجاد کند.این مقاله به بررسی نقش وضعیت جسمانی کودک در انتخاب ساز برای او می پردازد.


تاثیر سن کودک


کودکان بالای هفت سال معمولا طیف وسیعی از انتخاب ها را دارند.اما کودکان کوچکتر از این سن  معمولاً با محدودیت های فیزیکی روبرو هستند.به همین دلیل برخی سازها برای آن‌ها مناسب تر به نظر می رسند.در غیر این صورت، اساتید حضور در کلاس های ویولن و پیانو را انتخاب مناسب تری برای این گروه سنی می دانند.


در کلاس های پیانو، کودکان می توانند مفاهیم اولیه و مهارت های مورد نیاز برای یادگیری موسیقی را بیاموزند و تمرین کنند.کودک با نواختن پیانو اصول اولیه موسیقی را بهتر درک می کند.دلیل آن این است که کودک می تواند نمایشی بصری از تئوری موسیقی را روی پیانو ببیند.


همچنین شرکت در کلاس ویولن به تقویت گوش کودک کمک زیادی می کند که در نوازندگی یا آهنگسازی آینده کمک شایانی خواهد کرد.یکی دیگر از نکات مثبت ویولن این است که این ساز در اندازه های مختلف ساخته شده است تا بتوانید سایز متناسب با سایز کودک خود را تهیه کنید.


ویژگی های بدنی در انتخاب ساز برای کودکان


همه افراد دارای ویژگی های فیزیکی منحصر به فردی هستند.توجه به نقاط ضعف و قوت کودک به هنگام خرید ساز مناسب و همچنین رشد بهتر کودک در زمینه یادگیری موسیقی کمک زیادی می کند.برای مثال می توان ضریب قد را در نظر گرفت.بچه های کوتاه قد برای نواختن سازهای بزرگ مشکل پیدا می کنند که نه تنها از نظر تحصیلی کودک را ناامید می کند، بلکه به اعتماد به نفس او نیز لطمه می زند.


مثال دیگری که در این زمینه می توان از آن استفاده کرد، شکل و اندازه لب و دهان کودک است.کودکانی که لب‌های کوچک‌تری دارند در نواختن سازهایی مانند شیپور و ترومپت بسیار بهتر عمل می‌کنند.در این میان، کودکانی که لب های بزرگ دارند، احتمالاً در نواختن این سازها مشکل دارند.مثال سوم اندازه انگشتان کودک است که یک عامل تاثیرگذار است.به گفته اساتید آموزشگاه موسیقی، افراد با انگشتان بلند و باریک نسبت به افرادی که انگشتان کوتاه و سفت دارند، گزینه بهتری برای شرکت در کلاس پیانو هستند.

 

ویژگی های بدنی در انتخاب ساز برای کودکان


تاثیر بر وضعیت دندان ها


ارتودنسی و سیم کشی نیز به نظر نمی رسد فاکتور مهمی باشد، اما تاثیر بسزایی در انتخاب نوع مناسب ساز برای کودک دارد.در نتیجه، اگر فرزند شما ارتودنسی دارد یا به زودی قصد انجام آن را دارد، حتما این عامل را در نظر بگیرید.


به عنوان مثال کودکانی که دندان های سیمی دارند در درس کلارینت و ساکسیفون مشکلات زیادی دارند.همچنین اگر فرزند خود را به کلاس فلوت فرستاده اید، باید بدانید که مدتی طول می کشد تا ساز با وضعیت ساز های دندان کودک سازگار شود.البته این مشکلی در یادگیری نواختن فلوت نیست، اما ممکن است فرزند شما نسبت به سایر کودکان به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.


نیاز به تمرین مداوم موسیقی


البته این مورد به توانایی های بدنی کودک مربوط نمی شود اما به دلیل اهمیت در این مقاله گنجانده شده است.کودکان نیز مانند بزرگسالان برای بهبود مهارت های موسیقی خود به تمرین روزانه نیاز دارند.می توان گفت زمان تقریبی برای تمرین موسیقی بین بیست تا سی دقیقه در روز است.بنابراین در انتخاب ساز مناسب حتما به این فاکتور توجه کنید.


به عنوان مثال، سازهایی مانند طبل صدای بلندی ایجاد می کنند.در نتیجه اگر در خانه این امکان را ندارید که کودک پس از شرکت در کلاس نوازندگی در خانه دروس خود را تمرین کند، بهتر است از خرید این ساز صرف نظر کنید.
همچنین اگر فضای کافی برای پیانو در خانه ندارید، یادگیری این ساز برای فرزندتان انتخاب خوبی به نظر نمی رسد.البته اگر فرزندی دارید که به یادگیری موسیقی علاقه دارد، می توانید تمرین روزانه بیرون از خانه را برای او فراهم کنید.از این نظر می توانید با مربیان موسیقی کودکان مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.


بهترین سن برای شروع آموزش موسیقی برای کودکان


برای شروع آموزش موسیقی به کودکان سنین مختلف به روش ها و روش های مختلفی که وجود دارد پیشنهاد می شود.اما به طور کلی همه روش ها و همه متخصصان در این زمینه اتفاق نظر دارند که بهترین سن برای شروع یادگیری بین 3 تا 6 سالگی است. بهترین روش برای آموزش موسیقی به کودک در آموزشگاه موسیقی می تواند بسته به کودک متفاوت باشد.


دقیقاً در این زمان است که توانایی های ذهنی کودک شکل می گیرد و باید برای هر رشته چهار چوب درست تعریف کرد و اصول و مبانی درست را در ذهن کودک قرار داد.اگر چه در این سن و چه در آینده پایه و اساس مناسبی برای این موضوع ایجاد شود، حتماً انسان از موسیقی بهره می برد و با درک درست به موسیقی ادامه می دهد.و در مورد یادگیری ساز تخصصی بهترین زمان برای شروع درست بعد از این آموزش اولیه یعنی بین 6 تا 8 سالگی است و اگر آموزش در این سن انجام شود بهترین نتیجه را هم از نظر یادگیری می توان بدست آورد.


نکات مهم در انتخاب ساز برای کودکان


به طور کلی درس موسیقی و اینکه کدام ساز برای کودکان مناسب است بر اساس دو گروه سنی زیر 7 سال و بالای 7 سال شرح داده شده است


1. انتخاب ساز برای کودکان تا 7 سال


اگر قصد دارید فرزندتان را به کلاس موسیقی ببرید و او زیر 7 سال سن دارد، بهتر است برای موفقیت بیشتر با درس ارف (موسیقی کودکان) شروع کنید. در کلاس های ارف و فلوت با بازی و سرگرمی به کودکان آموزش داده می شود و در طول درس با ترفندها و نواختن معلم موسیقی کودک به موسیقی علاقه مند می شود.

 

 1. انتخاب ساز برای کودکان تا 7 سال

 

در پایان دوره، کودکان با آلات موسیقی آشنا می شوند و با توجه به شناخت کودک از اصوات و صداهای موسیقی و همچنین با کمک معلم و دانش کودک در کلاس، ساز مناسب انتخاب و کودک ساز مورد علاقه انتخاب می شود این روش انتخاب ساز باعث می شود که کمتر منجر به اختلال در درس موسیقی شود.


2. انتخاب ساز برای کودکان بزرگتر از 7 سال


رعایت نکات زیر برای انتخاب ساز برای کودکان بالای 7 سال ضروری است:


به علاقه کودک توجه کنید: برای تعیین علاقه کودک می توانید سبک های مختلف موسیقی را برای او پخش کنید تا گوش کند. انواع موسیقی از موسیقی کلاسیک غربی تا موسیقی سنتی ایرانی. یا می توانید او را به کنسرت های مختلف ببرید و در مورد سبک موسیقی آن کنسرت با او صحبت کنید.

پس از انتخاب سبک مورد علاقه، می توانید آلات موسیقی را به آن معرفی کنید. برای این کار می توانید او را به ساز فروشی یا آموزشگاه موسیقی ببرید تا با هر ساز آشنا شود و صدای آن‌ها را به صورت زنده بشنود و ساز مورد علاقه خود را انتخاب کند.


توجه به وضعیت جسمانی کودک: اگرچه تمامی سازها مانند ویولن، گیتار، زهی و ... در سایزهای کوچک برای کودکان با سایزهای مختلف موجود است، اما سازهایی مانند ترومپت یا ترومبون در سایزهای کوچک کمتر موجود است و امکان نواختن آن‌ها وجود دارد. برای افراد کوچک قد و دست های ضعیف دشوار است.


علاقه به خوانندگی: اگر فرزند شما به آواز خواندن علاقه دارد، باید سازهایی مانند نی و فلوت و سایر سازهای دهانی را از حلقه انتخابی خود حذف کنید.در انتخاب ساز به فضای خانه خود توجه کنید تا ببینید آیا فضای کافی برای نگهداری ساز دارید یا خیر و نکته مهم دیگر مخصوصا برای آپارتمان نشینان این است که آیا صدای ساز اطرافیان را آزار می دهد یا نه. به عنوان مثال، ترومبون یا ساکسیفون صدای بسیار بلندی دارد. شاید موافق نباشید، اما همین موضوع آخر می تواند مانع تمرین و پیشرفت فرزندتان شود.


علاقه کودک به آواز خواندن


نکته بسیار مهم در مورد یادگیری آواز برای کودکان و نوجوانان این است که آواز خواندن برای کودکان زیر 15 سال و زمانی که صدای کودکان به بلوغ نمی رسد توصیه نمی شود. اما آموزش های گروهی آواز از سه سالگی آن‌ها را تشویق به رشد و عشق به موسیقی می کند.


فواید موسیقی برای کودکان


موسیقی فواید زیادی دارد و یکی از آن‌ها ساخت موسیقی است


تأثیر بر روابط اجتماعی کودک
ایجاد حس اعتماد به نفس
بهبود عملکردهای ذهنی
گسترش ارتباطات مغزی
خلاقیت

 

فواید موسیقی برای کودکان


و ... خیلی چیزهای دیگر از جمله مزایای ذکر شده برای موسیقی است.بدیهی است با فوایدی که موسیقی برای کودکان دارد، بهتر است برای تأثیر بهتر، آموزش موسیقی را از سنین پایین در دستور کار قرار دهیم.


مهمترین سوال برای انتخاب ساز مناسب برای کودک


مهمترین موضوعات برای انتخاب ساز مناسب برای فرزندتان موارد زیر است:


1- سن کودک


اگر کودک شما زیر 6 سال دارد باید در انتخاب موسیقی دقت کنید، آیا کودک فلسفه و دلیل یادگیری آن موسیقی را می فهمد یا خیر؟ بهترین آلات موسیقی برای کودکان زیر 6 سال برای یادگیری ویولن و پیانو است زیرا به کودک درک اولیه از دنیای موسیقی را می دهد و بعداً اگر بخواهد ساز دیگری انتخاب کند به راحتی می تواند این کار را انجام دهد زیرا ویولن و پیانو بسیار انعطاف پذیر هستند. از طرفی ویولن انتخاب بهتری است زیرا در سایزهای مناسب کودک موجود است و محدودیت های جسمانی کودک در نواختن به چشم نمی خورد.


2- صدای ساز مورد نظر


در انتخاب موسیقی برای کودک باید در نظر داشته باشید که کودک کدام ساز را بیشتر دوست دارد و آیا از سازی که برای او انتخاب کرده اید متنفر است؟ صدای ساز تاثیر زیادی در درک کودک از موسیقی دارد پس به این موضوع توجه کنید.


3- وجهه اجتماعی آن ساز


کودکان به شدت تحت تاثیر دوستان و خانواده خود هستند و دوست دارند سازهایی بنوازند که تصویر اجتماعی خوبی دارند. برخی سازها از نظر جامعه به سازهای «باحال» یا «مدرن و فانتزی» معروف هستند. به عنوان مثال، ویولن و پیانو ممکن است از نظر کودکان جزو چنین سازهایی باشند، اما سازهایی مانند کمانچه و سنتور از منظر کودک با روحیه و تصویر اجتماعی سازگاری ندارند.


4- توانایی بدنی کودک


با رشد کودک و افزایش توانایی های بدنی او به سراغ سازهای جدیدتری می رود که نیاز به توانایی بیشتری دارند (مانند سازهای بادی، ترومپت، ترومبون و ...). بنابراین، اگر کودک شما زیر 5 سال سن دارد، سازهای بادی و سخت را انتخاب نکنید. همانطور که در بالا ذکر شد، سازهایی مانند بلز، ارف و ویولن و حتی پیانو در سنین پایین به کودکان پیشنهاد می شود.


5- محدودیت های مالی خانواده


توجه داشته باشید که برخی از سازها ارزان تر و برخی گران تر هستند. پیشنهاد ما این است که به هیچ وجه هزینه های مالی آموزش موسیقی به فرزندتان را نادیده بگیرید و تا جایی که می توانید در آن زمینه هزینه کنید، اما اگر واقعاً توان پرداخت هزینه های مدرسه و خرید یک ساز مناسب را ندارید، به دنبال ساز های ارزان تری باشید.سازهایی مانند پیانو یا کیبورد قیمت اولیه بالاتری نسبت به سازهای دیگر دارند و...

 

تاثیر یادگیری موسیقی بر کودکان


تاثیر یادگیری موسیقی بر کودکان

یادگیری موسیقی و ساز برای کودکان فواید بسیاری دارد و می تواند بر رشد جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی آن‌ها تأثیر مثبت بگذارد. در اینجا برخی از مهم ترین تأثیرات یادگیری موسیقی بر کودکان آورده شده است:


بهبود توانایی های شناختی کودکان

مطالعه موسیقی به بهبود مهارت های شناختی کودکان مانند حافظه، توجه، تمرکز، حل مسئله و تفکر انتقادی کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که موسیقی می نوازند در این مهارت ها عملکرد بهتری دارند.
رشد مهارت های حرکتی کودکاننواختن ساز به رشد مهارت های حرکتی کودک شما مانند هماهنگی دست و چشم، تعادل و هماهنگی حرکتی کمک می کند. این مهارت ها برای فعالیت های روزانه کودکان مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و ورزش ضروری هستند.


اخرین کلام


یکی از مهم ترین قسمت های درس موسیقی انتخاب ساز برای یادگیری است، زیرا انتخاب ساز مناسب در ادامه یا ترک درس موسیقی بسیار موثر است. با توجه به اینکه امروزه سازهای ایرانی و غربی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند، لازم است برای انتخاب ساز کمی زمان بیشتری صرف شود.

شایان ذکر است که اگر فرزند دلبندتان بتواند با ساز انتخابی ارتباط خوبی برقرار کند و ابتکارات و نوآوری هایی با آن ارائه دهد، به این معنی است که در موسیقی موفق بوده است. به طور کلی همه کودکان توانایی نواختن هر سازی را دارند و نمی توان با قاطعیت گفت که مثلا یک کودک 7 ساله باید ساز خاصی را انتخاب کند اما توجه به نکاتی به کودک و والدین کمک می کند. انتخاب صحیح تری داشته باشید.

: اشتراک گذاری

اطلاعات تماس

درباره ما

گالری دنیای سازها ، افتخار دارد با بهره گیری از دانش کارشناسان هنرمند ، مجموعه وسیعی از انواع سازهای کوبه ای ، زهی ، بادی و ….. با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در طرح ها و رنگ های متنوع از برند های شناخته شده را در اختیار متقاضیان هنر در سراسر کشور قرار دهد . این فروشگاه مجازی دارای نماد اعتماد و دیگر مجوزهای لازم از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می باشد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گالری دنیای سازها می باشد. طراحی سایت توسط شرکت ایده آل پردازش دایا (تولید کننده انواع نرم افزار اتوماسیون اداری )